Ilustrační FOTO - Pixabay

Prodej Pilsen Steel povolen

Krajský soud v Plzni povolil ve čtvrtek insolvenčnímu správci prodej zkrachovalých plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel mimo dražbu.

Kupcem by měla být podle dřívějších informací ČTK německá skupina Max Aicher, která podniká ve výrobě oceli, nemovitostech a ekologii. Insolvenční správce Jaroslav Brož jméno kupce nepotvrdil ani nevyvrátil, neposkytl ani informace k prodeji či výši kupní ceny.

»Prodej obchodního závodu bude uskutečněn přímým prodejem nejvyšší nabídce na základě výběrového řízení provedeného insolvenčním správcem,« uvedla v usnesení soudkyně Jiřina Novotná.

Německá skupina Maxe Aichera, která má ocelárny Lech u Augsburgu a v maďarském Ózdu s více než 1000 zaměstnanci, si podle Brože nechá v Plzni jen 50 lidí z 525 zaměstnanců, ostatní odešli začátkem letošního roku po dohodě nebo si nechali dát výpovědi.

Pilsen Steel je od loňského 16. června v konkurzu. Do insolvenčního řízení, které začalo o tři dny později, se přihlásilo 87 věřitelů, kteří uvedli, že jim podnik dluží 9,4 miliardy Kč. Správce tehdy popřel asi 7,8 miliardy Kč včetně pohledávek tří největších věřitelů - ruských bank Vněšekonombanky, VEB Kapital a Mezinárodní investiční banky. Banky se soudí o pohledávky v incidenčních sporech. Podle čtvrtečního usnesení soudu s prodejem Pilsen Steel souhlasily i Vněšekonombanka a VEB Kapital jako největší zajištění, tedy zástavní věřitelé.

Bývalé hutě a kovárny Škody Plzeň koupila před 20 lety ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ, od roku 2010 vlastnil stoprocentní obchodní podíl firmy ruský podnikatel Igor Šamis.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 4 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.