Vlajka Kajmanských ostrovů. FOTO - Pixabay

Super »prádelny«: Kajmany, USA a Švýcarsko

Britské zámořské území Kajmanské ostrovy, Spojené státy a Švýcarsko nejvíce napomáhají nejbohatším lidem světa skrývat a prát peníze. Vyplývá to ze studie nezávislé skupiny zaměřené na daňové a finanční regulace Tax Justice Network (TJN).

Studie testuje, jak hodně právní a finanční systémy jednotlivých zemí umožňují skrývat bohatství. Mimo jiné výzkumníci zkoumají zákony proti praní špinavých peněz, kontroly a finanční aktivitu v zemi.

Podle autorů studie jsou Kajmanské ostrovy součástí toho, co nazývají britská »pavučina« satelitů, ve kterých Londýn ovlivňuje zákony a jmenování úředníků. Ministři financí Evropské unie přidali toto teritorium na černou listinu daňových rájů, spolu s Panamou, Seychelami a Palau.

Kajmanské ostrovy byly ve studii označeny za prvořadé centrum finančního tajemství. Hostí více než 100 000 společností, což převyšuje počet obyvatel. Podle zdejší vlády ale studie TJN ignoruje skutečnost, že plní globální standardy. Vláda také upozornila, že ostrov nefunguje v »tajnosti«, ale spolupracuje s úřady na celém světě. Britská vláda pak k tomu uvedla, že celosvětově se zvyšuje daňová transparentnost a Kajmanské ostrovy mají volnost a určují si vlastní daně.

Ilustrační FOTO - Pixabay

V případě Spojených států studie upozorňuje, že Washington je velkým kritikem a tlačí na ostatní země, aby zaváděly reformy. Sám však toho nedělá dost, aby zlikvidoval nelegální toky peněz doma a oslabil takzvaný shell, neboli fiktivní firmy v některých státech. Tyto firmy obvykle existují pouze na papíře, nemají kancelář nebo zaměstnance, ale mohou mít bankovní účet, investice nebo aktiva a často se využívají k daňovým únikům nebo praní špinavých peněz. Americké ministerstvo financí na žádost o komentář nereagovalo, uvedla agentura Reuters.

Na třetí místo TJN umístila Švýcarsko, protože reforma bankovního tajemství, jejímž cílem je sdílet finanční informace se zahraničními orgány, se týká spíše bohatých zemí než chudých. Mluvčí švýcarské vlády uvedla, že země uplatňuje mezinárodní standardy a její úspěchy uznaly úřady po celém světě.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.