Ilustrační FOTO - Pixabay

Bezdomovců je už 24 000

Armáda spásy vyzývá veřejnost k podpoře projektu Nocleženka, díky němuž mohou lidé bez přístřeší přečkat chladnou noc v teple.

Tuto poukázku pro potřebné na přenocování v noclehárnách je možné koupit za sto korun přes internet na adrese www.noclezenka.cz. Za letošní zimu už Armáda spásy uplatnila téměř 80 procent z dosud zakoupených zhruba 17 000 nocleženek a má obavy, že do jara nestačí svou pomoc poskytnout všem potřebným, jež o ni mají zájem.

»Lidé bez domova mají stále velký zájem o nocleženky, bohužel naše finanční možnosti se pomalu tenčí,« uvedl národní ředitel pro administrativu a komunikaci ČR a SR Armády spásy Přemysl Kramerius.

Zakoupené nocleženky se rozdělují mezi jednotlivá střediska, kde je sociální pracovníci rozdávají lidem bez domova. Každá poukázka má své číslo. Dárce se tak může dozvědět, že za jeho poukaz někdo potřebný přespal v zařízení Armády spásy v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Jirkově, Šumperku či Havířově.

V rámci nocleženky dostanou lidé bez domova vedle noclehu v teple a suchu také polévku, teplý nápoj, možnost provést osobní hygienu a také si promluvit o své situaci se sociálními pracovníky. Ti se snaží, aby po přespání člověk sám pokračoval dál, nocleženku označují za »odrazový můstek« k návratu do běžného života.

Projekt trvá už čtyři roky. V první sezoně po zahájení projektu dárci pořídili 6500 nocleženek, v následující zimě jich koupili 30 000, přispěly k tomu silné únorové mrazy, a v loňské, mírnější zimě bylo poukázek 23 000. V letošní zimě je to zatím 17 000.

V Česku je podle posledních výsledků sčítání lidí téměř 24 000 bezdomovců, z nichž zhruba polovina žije na ulici. Většinu tvoří muži, zvyšuje se však i počet žen, jejichž podíl se odhaduje přibližně na čtvrtinu.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 9 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-02-22 00:57
Oni asi jen svobodně odmítají žít v komunistických králíkárnách.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.