Ilustrační FOTO - Pixabay

Nižší úrodu semen stromů vyvažují zásoby

Loňské jarní mrazy snížily úrodu semen lesních dřevin. Podstatně méně bylo především žaludů dubu. Přesto bude podle lesníků státního podniku Lesy ČR semen dostatek. K pokrytí potřeby lesních školkařů významně pomohou i zásoby semen z dobrých úrod minulých let.

Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Podniku patří semenářský závod v Týništi nad Orlicí, který je největším svého druhu v České republice.

Samotný státní podnik letos plánuje obnovu 11 700 hektarů lesa a výsadbu 70 milionů sazenic po 60 mil. loni. Většinu sazenic pro letošní výsadbu vypěstovali školkaři ze semen sebraných před několika lety. Loňská semena se vrátí do lesa nejdříve na podzim 2020 a později. Kvůli mimořádně vysoké kůrovcové těžbě Lesům ČR ke konci loňského roku vzrostla plocha holin na 30 600 hektarů z 18 400 ha ke konci roku 2018.

»Při výrazném ochlazení na počátku května namrzly květy listnatých dřevin, což lidé spíše zaznamenali na úrodě ovoce. Jehličnaté stromy, které v posledních letech až nezvykle často plodily, zase odpočívaly a sbíraly síly na další roky,« uvedla mluvčí. Nejvíc semen je podle ní letos k dispozici z javoru, habru, olše, břízy, osiky a jeřábu, tedy dřevin, které pomohou vytvořit druhově pestré a odolnější lesy.

Lesníci státního podniku loni sebrali 90 tun semen a plodů listnatých dřevin, po sběru 317 tun v roce 2018. »Sběr roku 2018 byl extrémně vysoký. Bylo to dáno velkým suchem, kdy stromy mimořádně rodily,« řekla Jouklová. Dodala, že v roce 2017 činila úroda semen listnáčů 18 tun a v roce 2016 to bylo 82 tun.

Úrodu semen jehličnatých dřevin semenáři Lesů ČR zatím spočítanou nemají. I proto, že sběr šišek stále pokračuje. Podle Lesů ČR se však dá předpokládat, že úroda semen jehličnanů bude slabší než v minulých letech. V roce 2018 Lesy ČR sebraly 49 tun semen jehličnatých stromů. V roce 2017 to bylo 24 tun a rok předtím 40 tun.

Podnik uvažuje, že by do sběru semen letos na podzim na několika místech zapojil i veřejnost. »Dodržíme zákonná pravidla sběru a pod vedením našeho semenářského závodu umožníme lidem, aby se i tímto způsobem podíleli na obnově lesů. Zájem mají,« uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.