Ilustrační FOTO - Pixabay

Tesla má v Německu zelenou ke kácení

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací.

Proti rozhodnutí se již nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud na počátku tohoto týdne. Ve svém zdůvodnění uvedl, že potřebuje čas na posouzení stížnosti ochránců přírody. Již ve čtvrtek ale vrchní správní soud rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Spoluzakladatel a šéf Tesly Elon Musk o záměru vybudovat první evropskou továrnu společnosti nedaleko Berlína informoval loni v listopadu. Závod označovaný jako Gigafactory 4 by měl elektromobily začít vyrábět již v příštím roce. Počítá se s tím, že ročně bude brány továrny opouštět kolem půl milionu automobilů.

Povolení ke kácení ale neznamená, že americká automobilka již v Německu překonala všechny překážky. Projekt závodu totiž ještě nezískal stavební povolení, takže Tesla si pozemek ke stavbě výrobních hal připravuje na vlastní riziko, upozornila agentura Reuters.

Investice v Německu je součástí Muskova plánu vytvořit si podmínky pro výrobu elektroaut v centrech největších automobilových trhů světa. Již v minulém roce Tesla zahájila zkušební výrobu v závodě Gigafactory 3 v Šanghaji, který je její první továrnou mimo Spojené státy. Investice do čínského závodu činila zhruba dvě miliardy dolarů (přibližně 46 miliard korun).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.