Bývalý bolivijský prezident Evo Morales. FOTO - Wikimedia commons

Morales nemůže kandidovat

Bývalý bolivijský prezident Evo Morales (60) nemůže v nadcházejících volbách kandidovat na senátora. Rozhodl o tom ústřední volební soud, informovala agentura AFP. Morales pod nátlakem armády loni v listopadu po téměř 14 letech ve funkci byl donucen na křeslo prezidenta rezignovat a odešel do exilu. Prezidentské, parlamentní a senátní volby se v jihoamerické zemi uskuteční 3. května.

Podle volebního soudu nemá Morales v Bolívii trvalý pobyt, a jeho kandidatura na senátora v departementu Cochabamba je tak prý nepřípustná. Morales rozhodnutí volební komise na Twitteru ostře kritizoval. Označil ho za »úder proti demokracii«. Podle agentury AP se očekává, že příznivci exprezidenta se proti rozsudku odvolají k ústavnímu soudu. Morales nyní žije v exilu v Argentině. Po vynuceném odchodu jej v čele Bolívie nahradila senátorka Jeanine Áňezová. Morales, oběť puče, už několikrát avizoval, že se chce do vlasti vrátit. Jenže ve vlasti čelí stíhání kvůli »vzpouře a terorismu«.

Volby, ve kterých budou Bolivijci vybírat prezidenta, viceprezidenta, 36 senátorů a 120 poslanců, jsou plánovány na 3. května. Případné druhé kolo prezidentských voleb se má konat 14. června. Podle posledního průzkumu je s více než 30% podporou favoritem prezidentského klání Luis Arce, kterého podporuje Morales. Následuje exprezident Carlos Mesa (17 %) a prozatímní prezidentka Jeanine Áňezová (16,5 %).

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 22 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-02-22 19:23
Jak jinak. Jsou z něj pěkně připosr...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.