Jak vláda plní program digitální Česko?

»Digitální Česko« je jedna z priorit vlády Andreje Babiše, protože dosavadní zavádění e-Governmentu bylo zatím nedostatečné a ostatní státy EU nám v této věci utekly. Vzorem pro digitalizaci ČR může být i malé Estonsko, které je v této věci výrazně před námi. Moderní Česko potřebuje digitální revoluci (digitální transformace do tzv. Společnosti 4.0). Rychlá a přívětivá digitální státní správy bude šetřit náklady státu a čas občanům. U nás již existuje na 250 digitálních služeb a 5000 informačních systémů veřejné správy. Chybí ale jejich propojení a plné využití.

V roce 2007 byl v ČR spuštěn projekt »Czech Point«, tedy služba sítě kontaktních míst. Zatím jsou jen místem pro ověřování výpisů z rejstříků, které nemají centrální přístup. Počty vydaných výpisů už jdou do milionů. Ale problém Czech Pointu spočívá v nedotaženém propojení základních registrů státu. Viditelné zlepšení v běžném životě v masovém měřítku nepřinesly ani datové schránky z roku 2009, ani spuštění základních registrů po roce 2012. Pro ty občany, kteří internet nemají, by měly být služby České pošty, dostupné bez zbytečného dojíždění. Cílem ale je propojení všech státních databází s elektronickou identitou pro každého občana.

Krokem k výraznějšímu propojení státních agend je rozšiřování »Portálu občana«, který vznikl jako součást většího Portálu veřejné správy a byl spuštěn v létě 2019. Začal s 37 službami, nyní jich má 60 a umožňuje vyřídit více elektronických služeb najednou z pohodlí domova přes internet. Problémem je ale zatím nízký zájem o službu. Portál by měl sloužit všem a zatím ho užívá jen pár tisícovek lidí. K přihlášení je totiž potřeba datová schránka, občanský průkaz s čipem a ještě čtečka za stovky korun.

V současné době probíhá prověřování, jak zpřístupnit službu Czech Pointu i uživatelům platformy Portál občana. Obě platformy totiž spolu částečně korespondují. Avšak ne všechny služby dostupné na jedné platformě se hodí i pro druhou. Popohnat věci by měl vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla. Úkolem je také úplné pokrytí cenově dostupným vysokorychlostním internetem. Dochází tak k posílení role digitální datové infrastruktury. Chceme dostat služby pro občany, podnikatele, firmy a instituce do každého počítače. Otázkou je, zda dosáhneme viditelného posunu ještě v tomto volebním období.

Elektronizace veřejné správy je vedle digitální ekonomiky, strategie využití umělé inteligence a jednotného digitálního trhu v Evropě (European Digital Single Market) klíčový pilíř digitální agendy. Připravuje se digitalizace zdravotnictví nebo digitální mapa pro digitalizaci stavebního řízení. Rozbíhá se online finanční úřad, online portál ministerstva práce a sociálních věcí, funguje eLegislativa, eSbírka, eJustica. Projekt Czechian je o digitalizaci kulturního dědictví atp. Tato agenda ve své náročnosti vyžaduje, aby vláda spolupracovala s odborníky z ostatních politických stran a hnutí a aby společně s nimi i krotila korupční potenciál, který v oblasti IT systémů existuje.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda sněmovního výboru pro veřejnou správu


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 16 hlasů.

Jiří DOLEJŠ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.