Ilustrační FOTO - Pixabay

ČR pro vstup Makedonie a Albánie

ČR udělá maximum pro to, aby Evropská unie za měsíc zahájila přístupové rozhovory se Severní Makedonií a s Albánií. Obě země splnily nutné podmínky, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání se severomakedonským protějškem Nikolou Dimitrovem.

Podle Dimitrova je třeba posunout vztahy s EU na novou úroveň poté, co Severní Makedonie ztratila celé desetiletí kvůli sporu o název země.

»K žádnému dalšímu odkladu by nemělo dojít,« řekl Petříček k zahájení přístupových rozhovorů. Evropská rada o nich měla rozhodnout už loni v říjnu, především kvůli nesouhlasu Francie ale toto rozhodnutí nepadlo. Šéfové států a vlád by se měli k otázce vrátit na březnovém summitu EU.

Česká diplomacie podle Petříčka usiluje o změnu zdrženlivého stanoviska některých států, jako jsou Francie, Nizozemsko, Dánsko nebo Španělsko, k zahájení přístupových rozhovorů se dvěma balkánskými státy. Podle něj by tomu mělo pomoci i dnešní jednání visegrádské čtyřky se státy západního Balkánu v Praze, kterého se zúčastní i evropský komisař pro rozšíření Olivér Várhelyi.

Na zahájení přístupových rozhovorů apeloval i Dimitrov. Připomněl, že Evropská komise už v roce 2009 konstatovala, že jeho země splnila podmínky pro zahájení rozhovorů, další posun ale zablokovalo Řecko kvůli sporu o tehdejší název Makedonie. »Kvůli sporu o jméno jsme ztratili celou jednu generaci čekáním,« posteskl si v Praze Dimitrov.

ČR dlouhodobě podporuje rozšíření EU o země západního Balkánu. Vyjadřuje přesvědčení, že to pomůže stabilitě této části Evropy.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.4, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.