Není důvod k panice, ale potřebujeme přesné informace a účinná opatření

 

Koronavirus 2019-nCoV se rychle šíří a samozřejmě ohrožuje i Českou republiku. Aktuálně je nakaženo více než 80 tisíc lidí a k dnešnímu dni jich 2 699 zemřelo. Mimo pevninskou Čínu je nejvíce nakažených v Jižní Koreji, Íránu a Itálii, kde si již epidemie vyžádala šest obětí a preventivní opatření se dotkla 15 milionů lidí.

Desetitisíce Evropanů jsou v karanténě. Ministerstvo zdravotnictví připustilo, že se i u nás může přistoupit k důrazným opatřením. Na základě zákona je totiž vláda oprávněna v době trvání nouzového stavu na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území a zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob na vymezených místech nebo území. Stejně jako v Itálii, může uzavřít některá města. Kvůli současné závažné situaci zasedne ve čtvrtek v Praze Ústřední epidemiologická komise. V ČR zatím nebyl žádný případ koronaviru potvrzen. Problematické ale je, že velká část nakažených nemá žádné příznaky. Bude tedy třeba evidovat jedince, kteří pobývali v rizikových oblastech. Pokud by se nákaza u některého z Čechů potvrdila, byl by převezen do pražské Nemocnice na Bulovce, kde je dvacet míst a dalších padesát je možné aktivovat v podzemí. Pokud by tyto kapacity nestačily, přišla by na řadu speciální vojenská nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku s 80 běžnými lůžky a 20 lůžky intenzivní péče. V ČR je nyní v různých nemocnicích zhruba 1000 infekčních lůžek. Kroky v případě epidemie upravuje Pandemický plán a krizový zákon. Otázkou zůstává, zda je Česká republika skutečně připravena. Bylo správné překotné rušení infekčních lůžek v nemocnicích? Odborníci také dlouhodobě upozorňují na nedostatky v krizovém řízení poté, co byly zrušeny okresy. Vzpomínám si také na silný tlak, aby byla zrušena vojenská nemocnice v Těchoníně. Situace kolem možné nákazy nebezpečným koronavirem tak musí být důrazným impulsem k nápravě minulých nekompetentních rozhodnutí. K šíření paniky není zatím důvod, ale občané České republiky si zaslouží přesné informace, ne plané utěšování a účinná opatření k ochraně veřejnéhozdraví.

Soňa MARKOVÁ, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 15 hlasů.

Soňa MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-02-28 01:46
Vláda ČSSR o Černobylu nic netajila a přijala správná opatření.
Utajoval Gorbačov, asi v rámci té jeho "glasnosti".
ivozelina
2020-02-27 15:41
salekiv : uklidni se .
salekiv
2020-02-27 13:24
Paní Marková je představitelkou strany, která byla mistrem v
zatajování nepříjemných skutečností. Vzpomeňme hanebné
zatajování po havárii jaderné elektrárny v Černobylu. Její rádoby
fundované rady a připomínky k epidemii a nutnosti informovanosti tak
působí pokrytecky, neupřímně a vyčpěle.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.