Ilustrační FOTO - Haló noviny

Jaké jsou vládní výdaje a kam směřují

Výdaje vládních institucí v roce 2018 činily 2,166 bilionu korun a byly meziročně o desetinu vyšší. Poměr výdajů k hrubému domácímu produktu přitom činil 40,7 procenta, zatímco průměr Evropské unie byl 45,8 % HDP. Vládní výdaje směřují především do sociální oblasti, zdraví, ekonomiky a vzdělávání.

Informoval o tom Petr Musil z Českého statistického úřadu. Mezi vládní instituce patří ministerstva, ústřední orgány veřejné správy, obce, kraje, základní a střední školy nebo zdravotní pojišťovny.

Výdaje vládních institucí byly předloni ve srovnání s dalšími zeměmi EU osmé nejnižší. Méně vydávaly instituce v pobaltských zemích, na Maltě nebo v Irsku. Nejvyšší podíl vykázaly Francie, Finsko a Belgie.

Nejvíc peněz směřovalo do sociální oblasti, celkem 640 miliard Kč. Následují oblasti zdraví (405 mld. Kč), ekonomických záležitostí (320 mld. Kč) a vzdělávání (247 mld. Kč). Nejvíce přitom stouply výdaje na vzdělávání a sociální oblast, kam patří mimo jiné sociální dávky, sociální služby nebo důchody.

Naopak nejméně peněz putovalo na bydlení a společenskou infrastrukturu (42 mld. Kč), ochranu životního prostředí (46 mld. Kč) a obranu (47 mld. Kč).

V mezinárodním srovnání byl podíl výdajů na sociální oblast v poměru k HDP pátý nejnižší v EU, a to 12procentní. Průměr EU přitom činil 18,6 %. Nejvyšší podíl výdajů na sociální oblast zaznamenalo Finsko, nejnižší Irsko.

V případě výdajů na vzdělávání byla Česká republika těsně pod průměrem EU s 4,6 % HDP. V celé EU to bylo 4,7 %. U výdajů na zdraví byla ČR naopak nad průměrem EU, kdy podíl výdajů činil 7,6 % HDP, zatímco unijní průměr byl 7,1 %.

Na obranu vydaly vládní instituce ČR předloni 0,9 % HDP. Průměr EU byl 1,3 %, přičemž nejvíce vydalo Lotyšsko (2,1 %), nejméně Irsko (0,3 % HDP).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.