Památník bitvy u Jankova. FOTO - Wikimedia commons

Švédi opět u Jankova

Výročí 375 let od bitvy u Jankova na Benešovsku připomene rekonstrukce této historické události. Bitevní ukázky se zúčastní zhruba 250 lidí, někteří pojedou na koních.

Rekonstrukce jedné z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války (1618 až 1648) se odehraje na návrší mezi Jankovem a Ratměřicemi v kulisách vojenského tábora a opevněných palebných postavení. Plánovány jsou střety pěších jednotek, dělostřelba a střelba z mušket.

Dobové vyobrazení bitvy. FOTO - Wikimedia commons

U Jankova 6. března 1645 porazili Švédi císařské vojsko, padlo tehdy přes 7000 lidí. Vítězství Švédům otevřelo cestu na Moravu. Bitva se stala impulzem k jednáním, která vyvrcholila o tři roky později uzavřením vestfálského míru.

»Bitva u Jankova je často opomíjená a stojí ve stínu bitvy na Bílé hoře, což je veliká škoda,« uvedla Lenka Kavková ze spolku Jankovští žoldáci. Připomněla, že bitevní ukázky se u Jankova pořádaly také v minulosti, ale v létě. Po pauze se akci podařilo obnovit teprve před pár lety. Nyní se koná v březnu.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 6 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.