Alena Grospičová z rukou Moniky Schömmelové (vpravo) převzala dar od německých žen - velkou tabulku čokolády s portrétem Karla Marxe.

Ženám není jedno, že se přes Evropu valí americké tanky

Mezinárodní oslava MDŽ Stálého fóra evropské levice – regionů (SFEL-R) se konala v malebném resortu Vyhlídka Šlovice nedaleko Rakovníka. Organizátory oslavy byl tentokráte Středočeský kraj, zejména OV KSČM Rakovník. Jeho předseda Ctirad Sáček zahájil akci přivítáním hostů, zejména pak německých soudruhů a soudružek. Představil krátce svůj okres, jímž protéká řeka Berounka a je populární oblastí pro rekreaci mimo jiné díky řadě naučných a turistických stezek a cyklostezek. Asi nejznámější historickou památkou je raně gotický hrad Křivoklát, vystavěný v letech 1250–1270.

Zdravicí uvítal přítomné ženy místopředseda ÚV KSČM a poslanec PS PČR Stanislav Grospič, který v krátkém projevu zdůraznil význam slova přátelství, které je dlouhodobě udržováno mezi českou a německou stranou. Přátelství, které stále provází vzájemná úcta a porozumění. Dle jeho slov máme uzákoněnu rovnost mužů a žen, záleží však na tom, jak je litera zákona naplňována a jak se tato rovnost poté projevuje v praxi.

Hlavní koordinátorka SFEL-R Claudia Kirchhoffová vystoupila s několika zajímavými údaji, například s tím, že platy žen v Německu jsou v průměru o 21 % nižší, v EU pak pobírají muži za stejnou práci o téměř 16,5 % více. Připomenula, že existuje stále ještě řada zemí, kde ženy nesmějí rozhodovat o svém těle, mají nedostatečnou zdravotní péči, bývají předmětem násilných činů, které mnohdy provázejí nechtěná těhotenství či přenos HIV. K antikoncepci nemá dosud přístup 214 milionů žen. Proto i v této oblasti je stále za co bojovat.

Za Die Linke Braniborsko pozdravila přítomné Monika Schömmelová. Ta pozornost obrátila k dalšímu důležitému tématu, a tím je odzbrojení. Jak uvedla, nemůže být ženám, nositelkám života, jedno, že se přes Evropu valí americké tanky k ruským hranicím. Eskalující napětí a řinčení zbraněmi nemůže být nikdy zárukou klidného a šťastného života pro současné ani budoucí generace.

O potřebě zachování míru hovořila též členka Komise žen ÚV KSČM Alena Grospičová, která z rukou Schömmelové převzala dar od německých žen, velkou tabulku čokolády s ručně vyobrazeným portrétem Karla Marxe.

Ženy obdržely kromě krásných přáníček a drobných dárečků také rudé karafiáty a slavnostní večer byl zakončen taneční zábavou.

Na druhý den německá delegace navštívila v doprovodu Ctirada Sáčka ještě elektroskanzen Čechův mlýn a muzeum spisovatele Oty Pavla, které se nachází v budově přímo na břehu řeky Berounky.

Velké poděkování patří všem obětavým organizátorům za perfektně odvedenou práci, zejména OV KSČM Rakovník, a také Dagmar Pokorové, která po celou dobu akce tlumočila a zprostředkovávala tak neustálý kontakt mezi českou a německou stranou.

Soňa PULEROVÁ, koordinátorka SFEL-R za okres Litoměřice

FOTO – autorka


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 14 hlasů.

Soňa PULEROVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.