Ilustrační FOTO - Pixabay

Prodej zbraní roste, nejvíc vyvážejí USA

Objem prodaných zbraní se za období 2015 až 2019 ve srovnání s lety 2010 až 2014 zvýšil o 5,5 procenta. Největším vývozcem zůstaly v tomto časovém úseku Spojené státy s 36procentním podílem na trhu. Za nimi následuje Rusko a nově je třetí Francie, která byla v předchozí pětiletce ještě pátá.

Vyplývá to ze studie Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI).

První pětku tvoří ještě Německo s tržním podílem 5,8 % a Čína s 5,5 %. Rusko má tržní podíl 21 % a Francie 7,9 %. Paříž v uplynulých pěti letech navýšila zbrojní vývoz ve srovnání s předchozí pětiletkou, kdy její tržní podíl činil 4,8 %, o 72 %.

Největší nárůst vykázal v uplynulých pěti letech globální vývoz zbraní na Blízký východ, který stoupl o 61 %. Do regionu proudí 35 % všech vyvážených zbraní. Jen největší zbrojní dovozce - Saúdská Arábie - navýšila v uvedeném období nákupy vojenských raket, stíhacích letadel a válečných lodí o 130 %. A to i přes varovné zprávy mnoha lidskoprávních organizací o podobě války, kterou Rijád vede v Jemenu. Saúdové mimo jiné dovezli loni 30 stíhaček a velký počet raket ze Spojených států, obrněná vozidla z Kanady a Francie, hlídkové lodě z Francie, stejně jako britské rakety a cvičná letadla, uvádí Sipri. Německo vývoz zbraní do Saúdské Arábie v roce 2018 zastavilo. V pětce největších dovozců zbraní za Rijádem následují Indie, Egypt, Austrálie a opět Čína.

SIPRI se při svých výpočtech zaměřuje na objemy, nikoli na finanční hodnotu obchodů se zbraněmi. Ruční zbraně do svých statistik nezahrnuje.

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) na 17 až 18 miliard korun. Předloni export zbraní a vojenského materiálu činil 14 mld. Kč, o rok dříve 15,1 mld. Kč. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku.

ČR se už předloni dostala do patnáctky zemí s nejvyšším meziročním nárůstem zbrojních výdajů. Podle údajů SIPRI předloni zvýšila své výdaje na obranu o 18 % na 2,8 miliardy dolarů.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-03-11 19:01
Je "zajímavé" že si Gréta, ekologický maskot, při
spílání světovým politikům dosud nevšimla jak výroba zbraní
zatěžuje zdroje i atmosféru planety. Možná ji "konzultanti"
varovali, že by to byl její konec, na žádný další "samit"
by se nedostala ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.