Ilustrační FOTO - Pixabay

Stavbaři mají práce dost, průmysl klesá

Průmyslová produkce v lednu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesla meziročně o 1,4 procenta. Stavební produkce se zvýšila o šest procent.

Polovina poklesu průmyslu šla na vrub šestiprocentnímu propadu ve výrobě energií, kde se patrně projevila nadprůměrně teplá zima a odstávky v jaderných elektrárnách, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler.

Vedle výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu k poklesu průmyslu podle ČSÚ nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba strojů a zařízení. Produkce naopak vzrostla ve výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a v odvětví zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků.

Hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda konstatoval, že meziroční pokles průmyslu nebyl tak hluboký jako pokles z října či listopadu loňského roku. Podle něj to svědčí o určitém začátku stabilizace situace, které nahrávala počínající stabilizace německé průmyslové výroby. »Stabilizace jak českého, tak německého průmyslu ale není udržitelná, neboť již v březnových číslech se projeví ekonomický dopad šíření koronavirové nákazy. Ta nejprve ochromila čínskou ekonomiku a navázané dodávky a obchod a nyní ochromuje ekonomiku celosvětově,« uvedl Kovanda pro Haló noviny a doplnil: »Z důvodu zpomalení globální ekonomiky, které dokonce hrozí recese, je třeba počítat se závažným zadrhnutím českého exportu a na něj navázané průmyslové výroby.«

Ilustrační FOTO - Pixabay

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách stouply podle statistiků meziročně o 1,1 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se přitom snížily o 0,2 % a domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, vzrostly o 2,9 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se v lednu zvýšila o 1,3 %. Nové zakázky ze zahraničí klesly o 0,8 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o šest procent.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se snížil meziročně o 2,1 %.

Obor táhnou dopravní stavby

Stavebnictví nesporně pomohlo nadprůměrně teplé lednové počasí, ale i relativně vysoký počet veřejných zakázek zvláště směrovaných do infrastruktury. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 3,3 %, avšak inženýrské stavitelství, zahrnující především budování dopravní případně energetické a další infrastruktury, zaznamenalo růst o 18,9 %.

Stavební úřady vydaly v lednu 6894 stavebních povolení, meziročně o 13,4 % více. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 36 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 16,6 %.

Počet zahájených bytů se zvýšil o šest procent na 2965 bytů. Počet dokončených bytů klesl o 0,6 % na 2727 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví vzrostl meziročně o 0,8 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.