Dva rozdílné přístupy

Dopis čínského velvyslance, jenž jím sdělil bývalému předsedovi Senátu Kuberovi, že případná cesta senátní delegace na Tchaj-wan bude vykládána negativně a vyvolá odezvu čínských úřadů, tedy že budou narušeny naše ekonomické vazby s ČLR, rozčílila české politiky. Vedení Senátu a někteří další politici vyjádřili prostřednictvím ČT své rozhořčení. Jak si to prý mohl čínský velvyslanec dovolit? Také současný šéf Senátu Vystrčil se cítí roztrpčen. Prý jde o bezprecedentní čin. Jediné řešení je prý požádat čínskou stranu o to, aby velvyslance odvolala. Dokonce přesvědčil nejvyšší ústavní činitele, že také společně s ním vyjádřili své znepokojení nad takovou formou velvyslancovy reakce. O žádosti, aby Čína ho odvolala, však zřejmě nepanovala shoda, a tak se o ní ve svém stanovisku pro tisk ani nezmínili. Zato o politice jedné Číny, kterou prý stále ctíme, jsme mohli slyšet.

Je asi pravdou, že čínský velvyslanec své rozhořčení nad cestou Senátu na Tchaj-wan »přepískl« - nechci být v tomto případě soudcem. Možná však, že šlo jen o velmi »nestandardní« upozornění, co by se mohlo stát, kdyby se zbytečná cesta do čínské provincie Tchaj-wan na takové úrovni uskutečnila. Ostatně na důsledek cestování delegací na Tchaj-wan upozornil svého času při hovorech v televizní stanici Barrandov i sám prezident, a pokud si dobře pamatuji, varoval před nimi také premiér Babiš a nenadšen byl i ministr zahraničí Petříček, který jinak k různým zahraničně politickým otázkám přistupuje často svérázně.

Pravá část politického spektra tak konečně našla »bič« velmoc nepříjemnou Spojeným státům. Nebo alespoň jako »biče« dopisu využila.

Nemohu za to, ale srovnal jsem v této souvislosti postoj čínského velvyslance s velvyslancem americkým. Ten, jak víme, nemohla média, jako je Česká televize, zamlčet. Jde o sedmiprocentní digitální daň pro velké firmy, například pro Amazon či Google ad. Nejde jen o český přístup k omezení nesmírného obohacování některých amerických firem na úkor českých klientů, abych použil dnes často využívaný název. Tedy občanů, abych ono slovo vyjádřil srozumitelněji. I jiné evropské země jsou si vědomy, že něco »s tím« je třeba udělat.

A jsme u jádra věci. V souvislosti s projednáváním zmíněné daně sám americký velvyslanec přišel (pardon přijel) do Sněmovny, aby poslancům, kteří právě tuto daň projednávali, pohrozil zvýšením daně na české zboží, které se dováží do USA. Prý jde o ochranu amerických zájmů, tedy zájmů majitelů zmíněných společností. Kdyby ona daň byla přijata, dostali by američtí akcionáři méně peněz a na »výplatní pásce« by bylo méně dividend a to si nikdo, opakuji nikdo, nesmí dovolit. A příslušné české orgány se zalekly a pro jistotu vyhlášení daně na čas »odložily k ledu«.

Co z toho vyplývá? Že když vyhrožuje čínský velvyslanec, i když z čínského hlediska může mít třeba pravdu, je to čin ohrožující suverenitu České republiky. Když se chová stejně velvyslanec americký, postavíme se téměř do pozoru, protože přece on jen hájil zájmy amerického lidu, tedy majitelů akcií velkých firem, kteří jsou přece rozhodující součástí »amerického lidu«. A mají navíc co mluvit v kampani za znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem. Hispánců ze západu, černochů z jihu či obyvatel Bronxu se velvyslancův ovlivňovací protektorský vstup přímo do parlamentního jednání netýká.

A naše média? Jeho si nedovolí kritizovat, čínského však mohou. Naopak. Budou za to pochválena. A zase tedy platí, že když dva dělají totéž, nemusí to být opravdu totéž.

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.7, celkem 383 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pelcman.vaclav
2020-03-17 18:46
Obvyklá neseriózní rétorika dvojího metru by už neměla soudného
člověka u nás ani překvapovat. Pokládám za ubohost a záměrnou
provokaci a také "klukovinu" takovéto výlety. Je třeba také
míti na paměti, že Asie nakonec ovládne ekonomicky, a možná i jinak,
nejen Evropu a bude třeba se s tím sžít. Proč s západem ano a s
východem ne? Z trapného trucu nezodpovědných rychhlokvašek české
politiky.
jmarek3
2020-03-15 21:44
USA je největší mrzutost světa !Řítí svět ekonomicky!Trumf
odchází z Avganistánu!Kurňavirus ovládl svět ! Česko bez
chlívkařů ! Svět bude jiný !!!
rosemil71
2020-03-15 19:17
US koronavirus je humanitární.To jste nevěděl?
joska.korinek
2020-03-15 17:34
Přečetl jsem si zprávu, že se v Německu vyloďuje 20 tisíc vojáků
US Army, kteří se mají přes Polsko přesunout do Estonska na cvičení
NATO za účasti vojáků ostatních členských zemí. To se děje v
době, kdy vlády zavádějí kvůli tomu viru opatření, kdy by nikdo
vlastně nesměl jet nikam. Nejspíš o těch věcech rozhodují buď
hlupáci, nebo zločinci. Protože nevím, zda je to pravda, prosím
velkého maxmiliana, jenž ví všechno nejlíp, aby to potvrdil, nebo
vyvrátil.
velkymaxmilian
2020-03-14 11:23
Autor v kauze čínského a amerického velvyslance sčítá jablka
hrušky. Postoj USA v souvislosti s digitání daní souvisí s víceletou
dotační politikou Evropské unie ve prospěch Airbusu, konkrétně
výroby letounů A380 a A350, což znevýhodňuje americký Boeing. USA
obecně varovaly Evropskou unii již v říjnu 2019, a to na základě
verdiktu Světové obchodní organizace (WTO), podle kterého EU podporu
Airbusu ještě zcela neukončila. WTA ovšem rovněž konstatovala, že
ztráty amerického leteckého průmyslu nejsou tak vysoké, jak
předpokládaly studie.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.