Ilustrační FOTO - Pixabay

Jak je to vlastně se ziskem zemědělců?

Zisk v zemědělském sektoru se podle největšího oborového zaměstnavatelského sdružení, Zemědělského svazu, loni meziročně snížil o 15 procent. Vyplývá to našeho interního šetření, sdělil mluvčí svazu Vladimír Pícha. Český statistický úřad nicméně v minulém týdnu, jak jsme již informovali, zveřejnil odlišné výsledky, podle kterých zisk vzrostl o téměř 12 %.

Podle Zemědělského svazu používá každé šetření jinou metodiku, svaz vychází z reálného účetnictví podniků, zatímco statistici používají metodiku evropskou.

Zemědělský svaz využil data z 365 podniků, které celkem hospodaří na 18 % tuzemské zemědělské půdy. »Průměrný zisk v přepočtu na hektar za loňský rok vyšel po zaokrouhlení přibližně 2400 Kč/ha, což je snížení proti průměru z roku 2018, kdy jsme dosáhli 2800 Kč/ha. Je to také snížení vůči dlouhodobému průměru zisku za roky 2004 až 2017, který představovalo zhruba 2600 Kč/ha,« uvedl Pícha.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Pokud se zisk přepočte na celou výměru zemědělské půdy, činil podle něj loni zhruba 8,5 miliardy korun, meziročně tak o 1,5 mld. Kč klesl. Podle něj většinou také statistický úřad v následujících měsících po prvních údajích zpřesňuje loňské výsledky směrem dolů.

»Přítěží loňského roku jsou mimo jiné vyšší náklady včetně mzdových, zvyšování cen vstupů do zemědělství a také škody vyvolané přemnoženými hraboši a suchem. Sucho má na výsledky zemědělství stále větší vliv,« vysvětlil Pýcha. Vliv sucha podle něj dokazuje i to, že podniky z Vysočiny mají vyšší zisky než ty z jižní Moravy.

Podle ČSÚ zisk zemědělského sektoru loni po dvou letech poklesu vzrostl o 11,9 % na 17,5 mld. Kč. Hodnota produkce odvětví, jak jsme již v Haló novinách informovali v minulém týdnu, se podle statistiků zvýšila na rekordních 140,3 mld. Kč. Dotace na výrobu loni stouply o 5,3 % na 34,7 mld. Kč. Celkové dotace odhadem činily 40,1 mld. Kč, předloni to bylo 38,8 mld. Kč, uvedl ČSÚ.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.