Ilustrační FOTO - Pixabay

Novým koronavirem se ve světě nakazilo už přes 200.000 lidí

Novým koronavirem, který se loni koncem roku začal šířit z Číny, se celosvětově nakazilo už přes 200.000 lidí; z toho přes 8000 nákaze podlehlo, ovšem přes 80.000 nakažených se už vyléčilo. V Evropě zemřelo podle agentury AFP přes 3400 nakažených. Země dál zpřísňují opatření, uzavírají hranice, ruší veřejné akce a přijímají opatření na podporu ekonomiky. Uzavření společné hranice oznámily například USA a Kanada. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová připustila, že spolu s dalšími politiky nový typ koronaviru podcenila.

"Myslím, že my všichni, kdo nejsme experti, jsme na začátku koronavirus podcenili," řekla šéfka EK deníku Bild. Státy EU  schválily vytvoření nouzového fondu ve výši 37 miliard eur (asi 990 miliard korun) na boj proti šíření pandemie a zmírnění jejích ekonomických dopadů.

Nejvíce případů nákazy v Evropě zaznamenala Itálie (přes 31.000, z nichž 2500 zemřelo). Druhou nejhůře zasaženou evropskou zemí je Španělsko, které oznámilo nárůst od úterý o 2538 případů na 13.716 potvrzených od února a 558 obětí. Počty nakažených ale ani ve Španělsku podle místních úřadů neodrážejí zcela realitu, protože lidem s mírnými příznaky, kteří zůstali v domácí karanténě, se v posledních dnech testy nedělaly.

Upozornila na to agentura AFP, podle níž drtivá většina států testuje na koronavirus jen osoby, které vykazují těžké symptomy a jsou hospitalizovány.

Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) roste v Německu počet nakažených exponenciálně a když se ho nepodaří zpomalit, může být za dva až tři měsíce až deset milionů infikovaných. Podle institutu může trvat i dva roky, než bude velká část obyvatel imunní a nákazu se podaří zastavit.

Některé evropské státy kvůli koronaviru omezily pohyb svých občanů v rámci zemí a uzavřely hranice. V Belgii, kde počet nakažených stoupl na 1486 a obětí je 14, od poledne začala platit celostátní karanténa. Ukrajinské úřady vyhlásily v Kyjevě a okolí mimořádný stav a Švýcarsko povolalo na výpomoc do nemocnic a zdravotnických zařízení stovky vojáků, což je největší nasazení vojenských sil v alpské konfederaci od druhé světové války.

Kvůli koronaviru byly zrušeny další dvě velké kulturní akce:  jubilejní 50. ročník britského Glastonbury Festivalu, který se měl konat v červnu, a 65. ročník mezinárodní písňové soutěže Eurovize plánovaný na květen do nizozemského Rotterdamu.

Koronavirus vyvolává řadu spekulací. Zmatek kvůli odkladům stranických primárek ve Spojených státech způsobil obavy, zda se vůbec uskuteční listopadové prezidentské volby v USA. Odborníci oslovení listem Los Angeles Times ale tvrdí, že takový odklad by nebyl snadno realizovatelný.

K zintenzivnění boje proti šíření koronaviru vyzval blízkovýchodní státy šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) pro východní Středomoří Ahmad Mandharí. Podle agentury AP má devět z deseti případů nákazy novým koronavirem na Blízkém východě íránskou stopu. Koronavirus má v Íránu už 1135 obětí a oficiálně tam bylo potvrzeno 17.361 případů nákazy.

Čína, která hlásí už jen málo nových případů denně (necelé dvě desítky), posílá zdravotnický materiál do Evropy. V noci  přistál i v Praze vojenský speciál, který z čínského Šen-čenu přepravil 150.000 rychlotestů na nový typ koronaviru.

Podle nové studie amerického institutu NIAID může nový typ koronaviru ve vzduchu přežít i několik hodin a na plastovém či nerezovém povrchu i tři dny. Čínští vládní experti nedávno uvedli, že ve vzduchu virus setrvává asi 30 minut, jejich studie ale byla časopisem Practical Preventive Medicine několik dní po zveřejnění z neznámých důvodů stažena.

Evropská služba pro vnější činnost (ESVA), tedy diplomatická služba EU, obvinila ruská média z dezinformační kampaně proti Západu, jejímž cílem má být podle unijního orgánu prohloubení krize veřejného zdravotnictví v západních zemích. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil tato tvrzení za nepodložená a postrádající zdravý rozum.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.