Ilustrační FOTO - Pixabay

Zatykač na Zeróna

Mexiko ve středu vydalo mezinárodní zatykač na bývalého hlavního vyšetřovatele ministerstva spravedlnosti Tomáse Zeróna.

Vedl například vyšetřování případu zmizení a zřejmě i vražd 43 studentů z roku 2014. Odborníci a rodiče studentů Zeróna, který v čele mexického úřadu pro vyšetřování stál do své rezignace v roce 2016, obviňují, že případ zmanipuloval. Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters je Zerón v Kanadě.

V Mexiku panuje přesvědčení, že za zmizením studentů ve městě Iguala ve státě Guerrero a také za jejich pravděpodobným masakrem stojí zkorumpovaní policisté spolupracující s jedním z místních drogových kartelů. »Příkaz zatknout Zeróna je pro nás velmi významný, toto se mělo udělat hned na začátku,« citovala agentura Reuters otce jednoho ze zavražděných studentů. Mexický soudce požádal mezinárodní organizaci Interpol, aby na Zeróna vydala zatykač s varováním červeného stupně. Znamená to žádost členské země určenou ostatním státům, aby pomohly lokalizovat a zatknout člověka podezřelého ze spáchání trestného činu.

Mexičtí vyšetřovatelé loni v září informovali, že si chtějí udělat jasno v tom, jak v případu, který šokoval celý svět, postupoval nejen Zerón, ale i bývalý ministr spravedlnosti Jesús Murillo Karam a jeho hlavní poradce José Aarón Pérez Carro. Neschopnost mexické vlády najít pozůstatky studentů a potrestat jejich vrahy otřásla pozicí tehdejšího prezidenta Enriqua Peňi Nieta. Současný prezident Manuel López Obrador postup úřadů při vyšetřování kritizuje a zvláštní prokurátor v jeho vládě řekl, že se s objasňováním věci začne od nuly, aby se zjistilo, co se stalo.

Dva nezávislé odborné týmy daly najevo své pochybnosti ohledně tvrzení skupiny vyšetřovatelů vedené Zerónem, že těla studentů pachatelé spálili na skládce a jejich pozůstatky pak hodili do blízké řeky. Členové drogového kartelu studenty prý zabili kvůli tomu, že si je spletli s příslušníky konkurenční skupiny. Zerón a jeho spolupracovníci tvrdili, že v řece našli kus kosti patřící jednomu ze studentů. Vyšlo ale najevo, že den před tím místo navštívil s údajným členem gangu, aniž by o tom informoval právníka tohoto muže nebo o tom sepsal zprávu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.