Ilustrační FOTO - Pixabay

V zahraničí zůstává asi 20 tisíc Čechů

Ministerstvo zahraničí dopravilo ze zahraničí ve spolupráci s dalšími státy, komerčními dopravci i cestovními kancelářemi letecky zhruba 2500 Čechů zpět do vlasti.

Dalších 1850 se vrátilo nouzovými autobusy vypravovanými z evropských letišť, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Úřad podle ní eviduje další tisíce žádostí o návrat do ČR. Podle hrubého odhadu ministerstva zůstává v Evropě asi 10 tisíc českých turistů a dalších 10 tisíc jinde ve světě.

Jednou z cest pro letecký návrat Čechů byly speciální lety, které vypravila Česká republika na Kanárské ostrovy a do Pobaltí, čeští občané také využili německý speciál z Dominikánské republiky. Takto se do ČR vrátilo zhruba 300 osob. »Dalších 202 se vrátilo z Maroka, kde jsme vyjednali výjimku, jednalo se ale o komerční spoje. A zhruba 2000 z Egypta, kde se po jednání s cestovními kancelářemi a tamními úřady podařilo urychlit návrat před zavřením letišť,« uvedla Štíchová.

V nadcházejících dnech vyšle Česká republika do Egypta, na Filipíny a do Vietnamu tři evakuační lety. Přivézt by měly zhruba 600 českých občanů, volná místa ministerstvo zahraničí poskytlo občanům dalších zemí EU.

Autobusy, které vypravuje ministerstvo z evropských letišť, přivezly zhruba 1850 Čechů. V autobusové dopravě se pokračuje, vyzvednou autobusy české občany z Vídně, Berlína, Stockholmu, Kodaně a Paříže. Ve středu by měl vyjet další autobus z Amsterodamu.

Ministerstvo odhaduje, že ve světě zůstává zhruba 20 tisíc českých turistů, Štíchová ale upozornila, že to je velmi hrubý odhad. »V Drozdu máme aktuálně 14 188 cestovatelů, což je pokles zhruba o šest až sedm tisíc oproti týdnům na začátku virové epidemie,« uvedla s poukazem na dobrovolnou databázi cestovatelů Drozd.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 4 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.