Centrální budova Sberbank v Moskvě. FOTO - Wikimedia commons

Rusko využije majority ve Sberbank i na pomoc rodinám s nízkými příjmy

Ruská vláda kupuje Sberbank. V této velmi ziskové a také největší bance v zemi bude mít ministerstvo financí napříště podíl 52,3 procenta. Získá tak na ni větší vliv a bude moci lépe kontrolovat finanční pohyby v největším státě světa, napsala agentura DPA.

Podle sdělení Kremlu příslušný zákon k získání kmenových akcií banky, která od roku 1993 působí i v České republice, podepsal ruský prezident Vladimir Putin.

Doposud spadala nejstarší ruská banka do majetku centrální banky, která vykonává nad bankami dohled. Tento dlouho diskutovaný konflikt zájmů tak konečně zanikne, píší ruská média. Navíc může vláda v příštích letech počítat s dalšími příjmy, protože akcie Sberbank jsou díky dividendám výnosné.

Ve Sberbank má podle DPA konto více než 90 milionů Rusů. Jejím prostřednictvím se platí daně a fakturují služby, pro ministerstvo financí je proto velmi zajímavá. Zisk Sberbank je čtyřikrát vyšší než zisk jejího největšího konkurenta, rovněž státem kontrolované VTB. Jen ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku čistý zisk činil 212 miliard rublů (67 mld. Kč).

Ministr financí Anton Siluanov před měsícem uvedl, že transakce se vyšplhá na zhruba 2,5 bilionu rublů (800 mld. Kč). Ke koupi vláda použije prostředky z Národního fondu bohatství (NWF), který je přednostně určen například na opravy poničených ulic. Peníze se ale vládnímu rozpočtu oklikou vrátí, protože centrální banka do něj převádí 75 % svého zisku.

Získaná částka by pak měla jít na zvýšení sociálních výdajů, které před nedávnem avizoval Putin. Šéf Kremlu slíbil více pomoci například rodinám s nízkými příjmy.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 16 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-03-27 00:49
No tohle. Takto zneužívat chudáky bankéře. Co je ten Putin za
člověka? To Kaštan (B.N.), to bylo něco jiného.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.