Ilustrační FOTO - Pixabay

Počet Němců v kurzarbeitu se zdvojnásobí

Zkrácenou pracovní dobu, takzvaný kurzarbeit, by letos v Německu i kvůli dopadům nového koronaviru mohlo mít rekordních 2,15 milionu lidí. Vyplývá to z odhadu německé vlády, o kterém píší světové tiskové agentury. Pokud se prognóza naplní, číslo výrazně překoná léta 2008 a 2009, kdy takto v Německu kvůli finanční krizi pracovalo více než 1,4 mil. lidí.

Počet firemních žádostí o přechod na zkrácenou pracovní dobu v Německu nyní raketově stoupá. Úmysl zkrátit zaměstnancům pracovní dobu a zažádat o pomoc stát jen za minulý týden v zemi oznámilo 76 700 společností. Loni se v největší evropské ekonomice k takovému kroku za týden odhodlalo v průměru jen 600 podniků, uvedl podle agentury Reuters německý úřad práce. Upřesnil, že obzvlášť velký počet žádostí zaznamenal ve spolkových zemích Bavorsko, Severní Porýní -Vestfálsko a Bádensko. Z pohledu hospodářských odvětví pak přišel největší nárůst žádostí z oblasti dopravy, pohostinství, z cestovního ruchu a turistiky.

Tento nástroj byl poprvé vyzkoušen v období finanční krize. Firmy, které se do projektu zapojily, mohly stát požádat o pokrytí nákladů na zaměstnance, těm se jejich pracovní místo nezrušilo, ale pracovali méně hodin. Ušlý příjem jim uhradil stát. Německý úřad práce v takovém případě vyplácí 60 procent zaměstnancovy mzdy, pokud má pracovník dítě, je to 67 % mzdy.

Podle návrhu ministerstva práce by se letošní náklady na tento program měly vyšplhat na zhruba deset miliard eur (přibližně 277 mld. Kč). Spolkový úřad práce si to podle agentury Reuters bude moci dovolit, protože si v minulosti vytvořil vysoké rezervy ve výši asi 26 mld. eur.

Firem, které svým zaměstnancům nařizují kratší pracovní dobu, v zemi přitom přibývalo ještě před vypuknutím epidemie nového koronaviru. List Handelsblatt uvedl, že na kurzarbeit bude muset letos přejít téměř 2,2 mil. lidí, z toho 1,15 mil. kvůli koronaviru.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.