Ilustrační FOTO - Pixabay

Zahraniční dluh Česka se loni snížil

Zahraniční dluh České republiky ke konci loňska činil téměř 4,384 bilionu korun a meziročně klesl o 29,1 miliardy Kč. Představoval 77,7 procenta hrubého domácího produktu.

Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka. V samotném čtvrtém čtvrtletí se zahraniční dluh snížil o 63,1 mld. Kč, hlavně díky poklesu zadluženosti vládního sektoru.

Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti. »V časové struktuře zahraničního dluhu zaujímají závazky s původní splatností delší než jeden rok 41,7 % z celkových dluhových pasiv,« uvedla centrální banka.

Na soukromý sektor připadá ze zahraničního dluhu 74 %. Zbývajících 26 % tvoří závazky veřejného sektoru, tedy dluhy vládních úřadů, firem s majoritní účastí státu a dluhy garantované vládou.

Podíl vládních úřadů na celkovém zahraničním dluhu činil ke konci loňského roku 15,8 %. Dluh vládního sektoru se ve 4. kvartálu snížil díky poklesu objemu dluhopisů držených zahraničními investory a také z důvodu splacení dřívějších úvěrů.

Zahraniční zadlužení bank včetně ČNB stouplo na 42,3 % z celkového zadlužení. Byl za tím nárůst přijatých zahraničních vkladů u bank.

Z hlediska instrumentů jsou v zahraničním dluhu nejvíce rozšířené vklady a dluhopisy. V souhrnu představují 52,7 % zahraničního dluhu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.