Ilustrační FOTO - Pixabay

Vietnamci pomáhají ve velkém

Vietnamci v České republice se zapojili do boje s onemocněním COVID-19. Nabízejí hasičům, policistům či záchranářům kávu či nápoje zdarma, šijí roušky či finančně i materiálně pomáhají nemocnicím.

I když mnozí jakožto cizinci nemají nárok na finanční kompenzace od státu, Vietnamci podle Minh Maie, koordinátora z organizace Viet Up, opatření vlády vítají a respektují.

»Vietnamci pomáhají našim nemocnicím, IZS i občanům materiálně i finančně jako jediní cizinci u nás. Dokazují touto svojí konkrétní pomocí, že Česká republika je pro ně druhým domovem,« řekl čestný předseda a mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Mnozí majitelé večerek po celé zemi podle Minh Maie označili své obchody červeným srdíčkem na znamení, že členové Integrovaného záchranného systému (IZS) dostanou čaj, kávu či jiné občerstvení zdarma. V Ústeckém kraji se Vietnamci skládají na nákup plicních ventilátorů pro Masarykovu nemocnici. V Praze i dalších městech Vietnamci šijí roušky, které putují k lékařům, policistům či seniorům. Například přes 200 švadlen v rámci organizace Viet Up nyní šije roušky pro pražské nemocnice, vietnamští obyvatelé Jižního Města v Praze předali radnici Prahy 11 látkové roušky 23. března pro potřeby tamních domovů seniorů. Uvedly to nezisková organizace Viet Up, která se věnuje soužití české společnosti a vietnamské diaspory v České republice, a městská část Praha 11 na svých facebookových profilech.

Vládní opatření budou mít vliv i na ekonomickou situaci vietnamské minority v České republice. Uzavření provozoven postihlo podnikatele v pohostinství, obchodníky s obuví či textilem i pracovníky v salonech krásy či nehtových studiích. Dotkne se i nejnovější vlny vietnamských migrantů, kteří pracují v továrnách, kde se dá podle koordinátora aktivit Viet Up očekávat redukce pracovních míst.

Mnoho Vietnamců, žijících a pracujících v ČR, jsou občany Vietnamu. Nevztahuje se tedy na ně nárok na finanční kompenzace. »V případě potřeby budeme žádat vládu, aby při kompenzacích zohlednila to, jak Vietnamci jako jediní cizinci v Česku pomáhají,« řekl Winter.

V některých večerkách či obchodech s potravinami je stále možné zakoupit dezinfekční gely či ochranné pomůcky, a to mnohdy za vysoké ceny. »Nelze říci, že jsou tyto gely či roušky předražené. Jejich prodejní cena není omezena žádnou vládní vyhláškou či jinou právní úpravou,« řekl mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich. Dodal, že ČOI nemá kontrolu gelů, u nichž nebyla stanovena maximální cena, v kompetenci.

Cenovou regulaci ochranných pomůcek má na starosti ministerstvo financí a dohlíží na ni specializovaný finanční úřad. Maximální prodejní cena je podle zástupce mluvčího ministerstva Jakuba Vintrlíka nyní určena pouze u respirátorů FFP3 a u dalších ochranných pomůcek se nepředpokládá. »K regulaci přistupujeme na základě požadavku příslušných resortů a v současnosti neevidujeme žádný požadavek na regulaci dalších takových komodit,« řekl Vintrlík.

Vietnamci jsou třetí nejpočetnější menšinou po Slovácích a Ukrajincích, v ČR jich podle ČSÚ na konci roku 2018 žilo 61 000.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 19 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.