Více než milionová roční odměna řediteli Všeobecné zdravotní pojišťovny je nemravná

VZP je naší největší zdravotní pojišťovnou, která se stará o 5 milionů pojištěnců a má nejširší síť smluvních zdravotnických zařízení. Díky odpovědné práci svého vrcholného managementu a dosavadního příznivého ekonomického vývoje je zatím v dobré kondici a bude schopná i v tomto roce, přes očekávaný propad o více než dvacet miliard korun, hradit poskytovanou zdravotní péči. Hospodaření je pečlivě kontrolováno jak ze strany správní a dozorčí rady, tak ze strany ministerstva zdravotnictví. Vše v souladu se zákonem, podle kterého je VZP zřizována. Ředitel VZP je vrcholným manažerem a podle toho je také nastavena jeho pracovní smlouva, včetně platu a ročních odměn. O výši odměny rozhoduje svým hlasováním třicetičlenná správní rada, kde mají zastoupení všechny parlamentní politické strany, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí, na základě pečlivého vyhodnocení přesně stanovených kritérií.

KSČM dlouhodobě kritizuje tento způsob stanovení odměny, ale ve svém úsilí zůstává osamocena. Upozorňujeme na to, že plat ředitele i tak svojí výší odpovídá srovnatelným manažerským platům. Odměna ve výši šestinásobku měsíčního platu v situaci, kdy není hrazena veškerá potřebná zdravotní péče pro pacienty, je proto pro KSČM nepřijatelná. Nikdy jsme pro ni nehlasovali. To i přesto, že jsme vždy vysoce oceňovali schopnosti, pracovitost a přístup k řešení problémů (včetně kostlivců ve skříni typu IZIP nebo hrazení péče v Protonovém centru) nynějšího ředitele Z. Kabátka.

Současná »koronavirová krize« přinese, kromě jiného i obrovské materiální ztráty. Je na místě vyzvat ty, kteří pobírají vysoké manažerské platy, všechny milionáře a miliardáře nejen z řad podnikatelů, aby v této pro všechny nelehké době dobrovolně přispěli na zdravotnický materiál a na všechny druhy pomoci postiženým koronavirovou pandemií. Zatím jsem zaznamenala pouze obrovskou míru solidarity od tzv. obyčejných lidí a vietnamských živnostníků.

Soňa MARKOVÁ, stínová ministryně zdravotnictví a členka SR VZP za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 72 hlasů.

Soňa MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rosemil71
2020-04-03 12:52
Pan řídící dřel,jako kobyla,tak mu nezáviďme.Takhle je to
demokratické a humánní.
jmarek3
2020-04-03 09:18
Milión sem milión tam.Stovky miliardy jsou odváděny do zahraničí.Že
se krade za bílého dne na to jsme si zvykli.Soukromníci nás stojí
8OOmiliard ročně.Proto se nic nestaví jak za socialismu !
mels21
2020-04-02 17:16
Možná by bylo přesvědčivější uvést, jak hlasoval každý
individuální člen správní rady. Obecné apely jsou trapným pokusem se
z odpovědnosi vyvinit. Ostatně co Marková za desetiletí u plné mísy
udělala konkrétního a přínosného?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.