Ilustrační FOTO - Pixabay

Vejce jdou na odbyt

Chovatelé slepic hlásí vyprodané sklady vajec. Jejich odbyt ale nezvýšily očekávané Velikonoce.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je podobná situace i s drůbežím masem. Ve slevových akcích se nyní dají sehnat vejce kolem dvou korun za kus při nákupu většího balení. Podle Dlouhé jsou producentské ceny vajec s 107,7 euro (zhruba 2980 Kč) za 100 kilogramů v evropském srovnání druhé nejlevnější v Evropské unii, levnější jsou pouze v Rumunsku. Přitom rostou výrobní náklady, jsou vyšší ceny krmných směsí kvůli dražší sóje a problémy jsou i s dovozem zahraničních surovin. Chovatelé pak podle Dlouhé také hlásí nedostatek pracovníků kvůli karanténám nebo kvůli tomu, že se jejich zaměstnanci kvůli zavřeným školám starají o děti. »Chovatelé samozřejmě jedou v běžném režimu,« doplnila předsedkyně unie.

Zvýšený odbyt vajec je podle ní jednoznačně dán větším zájmem domácností, které se častěji stravují doma i kvůli tomu, že restaurace a gastroprovozy jsou nyní zavřené. Zájem o vejce kvůli Velikonocím je podle ní zřejmě nižší než v předchozích letech.

Předloni podle Českého statistického úřadu každý Čech snědl v průměru 263 vajec, meziročně se tak spotřeba zvýšila o 3,5 procenta. Loňské údaje zatím nejsou k dispozici.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 6 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.