Zůstal jen prázdný podstavec, na němž stávala od roku 1980 socha I. S. Koněva.

Odstranění Koněvova pomníku je hanbou republiky

Zneužili mimořádného stavu, kdy lidé nemohli veřejně protestovat. Chovali se jako zloději. Bojí se občanů. Konali cynicky ve dnech 75. výročí osvobození od fašismu a ukončení druhé světové války. Takto reagují zástupci veřejnosti na páteční odstranění pražské sochy maršála I. S. Koněva, osvoboditele Prahy a části Československa, velitele vojsk, jež osvobozovala koncentrační tábory Auschwitz-Birkenau a Terezín a podílela se na dobytí Hitlerova Berlína.

Čin Prahy 6 označili představitelé světové antifašistické federace Fédération Internationale des Résistants (FIR) – Association Antifasciste, se sídlem v Berlíně, za politický skandál, »nepřekonatelný ve svém maloměšťáctví a slabomyslnosti«. Navzdory mezinárodním protestům a intervencím, včetně těch, které směrovaly české vládě, byl v pátek 3. dubna rozebrán a odvezen pražský pomník maršála Koněva, a tím byl památník znesvěcen - a bez možnosti veřejných protestů, píše se ve stanovisku. FIR je přesvědčena, že radnice Prahy 6 chtěla zabránit tomu, aby se v den osvobození českého hlavního města a v Den vítězství nemohly k pomníku Koněva vydat tisíce pražských občanů, aby si připomněli osvoboditele květinami a dalšími poctami. »Po skandální deklaraci Evropského parlamentu z 19. září 2019, jež byla použita jakožto uzákonění – zvlášť v pobaltských státech a Polsku – odstranění památníků osvoboditelů, jsme v Praze svědky dalšího otřesného příkladu následků tohoto historického revisionismu. FIR a její členské federace si jsou přesto jisté, že čeští antifašisté a mnozí občané si navzdory této hanebnosti uchovají vzpomínku na osvoboditele a důstojnými veřejnými formami si připomenou maršála Koněva a tisíce bojovníků Rudé armády, kteří se podíleli na osvobození,« uvádí se v tiskovém prohlášení, jež podepsal generální tajemník FIR Ulrich Schneider.

S prohlášením Výkonného výboru ÚV Českého svazu bojovníků za svobodu jsme čtenáře seznámili v sobotním vydání našeho listu.

Také České mírové hnutí, z. s., co nejrozhodněji odsuzuje zničení pomníku maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva, velitele vojsk Rudé armády, která před 75 lety přinesla do Prahy svobodu a mír. »Této (koronavirové) situace bylo podle starosty Městské části Praha 6 využito proto, aby proti nehoráznému odstranění antifašistického pomníku ‚nemohla demonstrovat spodina‘,« uvádí se kriticky ve stanovisku podepsaném Milanem Krajčou, předsedou Českého mírového hnutí. Hnutí proto vyzývá všechny demokratické a mírové síly, aby se rozhodně postavily na obranu pomníků, památníků a dalších veřejných upomínek hrdinného zápasu všech protihitlerovských sil a odmítly stupňující se snahy o přepisování a falšování historie.

Nerozhodli občané

Podle Petičního výboru pro ochranu památníku maršála I. S. Koněva v Praze 6 bylo jednání radnice Prahy 6 a starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) podloudné. »Rozhodnutí radnice, na které se Kolář odvolává, bylo pouze menšinovým stanoviskem zastupitelů, nikoli občanů Prahy 6 a dalších obvodů v Praze i dalších okresů v ČR. Dokumentují to zveřejňované ohlasy,« uvádí se v protestu petičního výboru, který je přesvědčen, že krok Prahy 6 je protiprávní, neboť podle smlouvy o přátelství a spolupráci mezi ČR a RF je uloženo oběma zemím pečovat o válečné hroby a pietní místa. »O válečných hrobech a pietních místech, uvedených v Centrální evidenci každého státu, o jejich péči, přemísťování a dalších okolnostech rozhodují společně oba státy, nikoliv místní orgány. A o tento zápis usiluje náš petiční výbor. Pomník maršála I. S. Koněva splňuje všechna požadovaná právní kritéria pro zápis do této Centrální evidence válečných hrobů a pietních míst MO ČR. A tomuto brání klika rusofobů na radnici i na ministerstvu obrany proto, aby památník mohla zlikvidovat z předsudečné nenávisti. A to současný starosta podlým způsobem dokázal,« napsala Haló novinám mluvčí petičního výboru Eva Havelková. Petiční výbor bude i nadále pokračovat v úsilí vrátit sochu na původní místo na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči.

Vraťte sochu zpátky!

Členky Levicových klubů žen vyzvaly Zastupitelstvo Prahy 6, aby napravilo »skutek, který nelze nijak omluvit ani odůvodnit« a sochu I. S. Koněva vrátilo na své místo. I Levicové kluby žen jsou přesvědčeny, že Praha 6 porušila smlouvu mezi ČR a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci, s níž vyslovili souhlas Parlament ČR a prezident Václav Havel. Ratifikační listiny byly vyměněny, připomněl LKŽ, v Moskvě 5. března 1996. »Myslíte si, že jste tímto činem udělali další krok k nepravdivému přepisování dějin? Ne. Naši vlast osvobodila Rudá armáda spolu se spojeneckými vojsky, s tím se musíte prostě smířit,« je uvedeno ve stanovisku podepsaném Květou Šlahúnkovou, předsedkyní Republikové rady LKŽ.

Podlý čin vyvěrající z falzifikace historické pravdy. Tak hodnotí likvidaci Koněvovy sochy Národní rada Klubu českého pohraničí. »Národní rada KČP vyjadřuje celou svou činností trvalé úsilí o pravdivý výklad historie českého národa a odsuzuje všechny pokusy o její falzifikaci. Ptáme se: Jaké je stanovisko Zastupitelstva Prahy 6 a pana Koláře k požadavkům sudetoněmeckého landsmanšaftu a českých kolaborantů na likvidaci dekretů prezidenta ČSR Dr. E. Beneše? Posíláme přátelský pozdrav Velvyslanectví Ruské federace a jeho prostřednictvím ruskému národu. Budeme i nadále pěstovat a šířit úctu k maršálu I. S. Koněvovi a všem vojákům Rudé armády, kteří osvobodili svět a naši vlast od hitlerovské genocidy,« píše se v tiskovém prohlášení KČP podepsaném předsedou Národní rady Gustavem Janáčkem a čestným předsedou Milanem Richterem. Členové a příznivci KČP položí v květnových dnech, jako každoročně, květiny na místa posledního odpočinku všech, kdož položili životy v boji proti fašismus a nacismu.

Vyvěsí snad fangli pohrobků nacismu?

Jiří Jaroš Nickelli, potomek německými nacisty perzekvovaných rodinných příslušníků, člen ČsOL Brno, zaslal redakci krátké sdělení: »Pan Hřib jedná jako zloděj. Zloděj je kryt tmou, pan Hřib koronavirem. Vlastenci ctí Koněva, kolaboranti a zrádci národa skučí jako za protektorátu. Odstranění pomníku maršála Koněva je hanba republiky.«

Za nehorázné, trestuhodné a ubohé označil odstranění Koněvovy sochy stínový ministr kultury za KSČM Zdeněk Štefek. »Vyvěsí snad v dalším kroku fangli pohrobků nacismu a budou se objímat se sudeťáky, což už ostatně mnozí činí?« Štefek připojil na povzbuzení báseň Fráni Šrámka Uprostřed cesty. »‘V boj marný když se nevrháš...‘ Tak to mnozí z nás teď jistě cítí. Ale víme také, že pravda vítězí!«

Občané, kteří nesouhlasí s odstraněním sochy maršála I. S. Koněva, nechť svůj názor adresují starostovi, radě či Zastupitelstvu MČ Praha 6, adresa: Úřad městské části Praha 6, Čs. armády 601/23, Praha 6, 160 00.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 250 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rosemil71
2020-04-07 12:22
To nic,Maxi,stane se.Vždyť o nic nejde.
hajek.jiri51
2020-04-07 12:04
Ono vydávat to, co se děje v poslední době, za výraz demokracie je to
samé jako vydávat milion hailujúcích Čechů a Moravanů na Václavaku
ve 1942 za výraz vůle českého národa a jeho vztahu k Heydrichovi. Tak
to bylo interpretováno, jde jen o to kým a proč.
velkymaxmilian
2020-04-07 10:33
@rosemil: Za tu Schalke 07 se hluboce kaji, ostuda je o to větší, že
jsem mimo jiného více než deset let pobíhal po placech s
"Thundererkou"a kartičkami v kapse...
zahajsky
2020-04-07 08:44
Hanbou republiky to jistě není. A svaté právo demokracie je právo
voliče si zvolit i "toto" a nést si za to odpovědnost, pokud z
toho nějaká vyplývá. A pomsta na sochách asi žádnou odpovědnost ani
rizika nezakládá. Je to jako když na pískovišti rozbiju sousedovi
bábovičku.
e173rb
2020-04-07 08:09
Přesně tak. Je to zostuzení a ponížení naší země a to rozhodně
nejen před Ruskem. I naši současní protektoři mají o důvod víc
pohlížet na nás pohrdlivě. Je těžké být dnes Čechem a nestydět se
za to.
rosemil71
2020-04-06 22:00
Maxi,jde o prkotinu a nechci vás shazovat,ale Schalke je 04.
velkymaxmilian
2020-04-06 21:31
@rosemil71: Byl jste o minutu rychlejší, na druhé straně to dokumentuje
demokracii panující ve městě Schalke 07, a tím i ve Spolkové
republice Německo, nebo snad ne?
rosemil71
2020-04-06 21:25
Salekiv-zapomněl jste dodat,že na vlastním pozemku,tudíž město do
toho nemá co kecat.
salekiv
2020-04-06 20:49
rosemil71: Zapomněl jste dodat, že 2,15 m vysokou sochu bolševického
vůdce si postavila extrémní levicová Marxisticko-leninská strana
Německa (MLPD) před svým sídlem ve městě Gelsenkirchen proti vůli
vedení města.
rosemil71
2020-04-06 20:21
V Německu postavili sochu Lenina,my zase zbourali Koněva.Ti Němci musí
být ale hrozná lůza.
velkymaxmilian
2020-04-06 19:53
@slechta48: Vaši poznámku omlouvá absence smyslu pro realitu. Kolářovi
v příštích volbách (2022) nikdo nic nespočítá, nemáte na to lidi.
KSČM v tomto obvodu dlouhodobě "pracuje ke konci" bilance
(2018) je neúprosná. Počet obyvatel oprávněných volit : cca 75 000,
volební účast 52% tj cca 39 000 voličů. Volební výsledek KSČM 3,66
% čemuž odpovídá asi 1400 voličů. Ondřej Kolář (TOP 09 +
KDU-ČSL), není mým šálkem čaje, ale protože respektuji realitu
konstatuji, že pokud "půjde" do parlamentních voleb (2021)
získá u nás v Praze velké množství preferenčních hlasů, protože
"likvidace" Koněva dokázala oslovit, a to
"nelůzu"...
slechta48
2020-04-06 18:43
Přeji Ondřeji Kolářovi aby mu to "lůza" ve volbách řádně
"spočítala" ...
jmarek3
2020-04-06 18:33
děkuji HN za sprostředkování nesouhlasu všech čestných lidí v ČR k
odstranění sochy maršála Sovětského svazu I.S.Koněva.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.