Ilustrační FOTO - Pixabay

Další zbraň proti COVID-19

Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo používání neregistrovaného léku Hydroxychloroquine-sulfaat Teva německého výrobce Merckel. Bude se podávat v nemocnicích pacientům s nemocí COVID-19. Povolení platí na osm měsíců.

Jde o lék se stejnou účinnou látkou jako Plaquenil, který je v ČR registrovaný a jehož předepisování ministerstvo 22. března omezilo.

Nově povolený lék je vázán na lékařský předpis a musí být dodáván jenom do zařízení lůžkové péče, které zajišťuje léčbu hospitalizovaných pacientů s prokázaným onemocněním COVID-19. »Poskytovatelům zdravotních služeb se ukládá povinnost zajistit informovaný souhlas pacienta,« uvedlo ministerstvo. Lékaři také musí hlídat nežádoucí účinky.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve svém stanovisku uvedl, že množství léku Plaquenil, který je v ČR dostupný a používá se na léčbu revmatoidní artritidy nebo systémového lupusu, zřejmě nebude dostatečné. »Nemůže pokrýt předpokládanou zvýšenou spotřebu léčivých přípravků obsahujících léčivou látku hydroxychlorochin, a to zejména s ohledem na nepříznivý vývoj epidemiologické situace v souvislosti s onemocněním COVID-19, je třeba zajistit dostupnost dalšího léčivého přípravku s obsahem léto léčivé látky,« napsalo ministerstvo.

Lék je registrovaný v Evropské unii, SÚKL proto považuje jeho bezpečnost za prokázanou. »Účinnost přípravku v indikaci léčby onemocnění COVID-19 nicméně není dostatečně doložena,« uvádí též. K jeho použití dochází na základě doporučení odborných společností České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Ministerstvo uvádí, že poptávka po lécích, které by na COVID-19 mohly fungovat, je celosvětová. »Léčivá látka hydroxychlorochin svým působením potlačuje nadprodukci cytokinů v rámci takzvané cytokinové bouře, která způsobuje velmi závažný průběh onemocnění s poškozením řady životně důležitých orgánů,« píše se v dokumentu. Cytokiny vznikají v plicích jako obranná reakce imunitního systému, přestože hydroxychlorochin může mít vedlejší účinky, včetně ztráty zraku a srdečních problémů. Proto je jeho užívání omezeno na nemocnice, které je dokážou hlídat. Léky s hydroxychlorochinem nasazují také lékaři v USA a velká studie na pacientech začala ve Francii. V ČR ho již na začátku dubna začala osmi pacientům podávat Ústřední vojenská nemocnice.

SÚKL popsal také několik dalších potenciálních léků, nadějná jsou podle něj některá antivirotika, například na HIV nebo chřipku, biologická léčiva, krevní plazma vyléčených nebo lék dříve vyvíjený na ebolu Remdesivir. Ten v ČR dostal zatím jediný pacient, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Jeho stav se minulý týden zlepšil, lékaři ho mohli odpojit od mimotělního okysličování krve a zvyká si na dýchání bez plicní ventilace. Ministerstvo na konci března informovalo o jednání s Japonskem o dodávkách tamního léku na chřipku Favipiravir. Země potvrdila, že ho dvaceti zemím včetně ČR poskytne.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.