Reklama
Brněnské kluby vojenské historie uctily památku rudoarmějců.

Osvobození Brna v podání klubů vojenské historie

Brněnské kluby vojenské historie a zástupce Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě uspořádali početně omezené pietní vzpomínkové akty na čestných pohřebištích sovětských vojáků. A to na Ústředním hřbitově v Brně, na vojenských pohřebištích v Ořechově u Brna a v Němčičkách. Jejich členové si s nasazenými rouškami připomenuli 75 let od osvobození moravské metropole a jejího okolí od německých hitlerovských fašistických uchvatitelů.

Radim Dufek z roty EKS, tedy speciální jednotky gardové armády, která v sestavě ukrajinského frontu Rudé armády dobyla Brno, promluvil u Čestných pohřebišť na Ústředním hřbitově v Brně, kde odpočívá přes 3600 vojáků z bývalého SSSR a v Ořechově u Brna, kde je pochováno půldruhého tisíce sovětských hrdinů.

»Po těžkých bojích na předměstích osvobodili tito vojáci Brno od fašistů a nacistů 26. dubna 1945. Pro Brňany je to stejné datum jako pro Pražany 5. května 1945 nebo pro Českou republiku 8. a 9. května 1945. Stejně tak celý svět oslavuje 2. září 1945 jako úplný konec druhé světové války. Každý národ, stát, občané i my si připomínáme odkaz těch vojáků a civilních obětí, které přišly o život v boji za lepší zítřek. Války provázejí lidstvo od nepaměti. Každé zlo jednou skončí a my oslavujeme ty, kteří se o odstranění zla zasloužili,« uvedl Dufek, jehož klub vojenské historie je činný už na 40 let.

Brněnské kluby vojenské historie položily k pomníkům květiny a uctily minutou ticha civilní oběti druhé světové války. Dlouholetí členové klubů byli u pomníků hodnostně povýšeni za aktivní vzdělávací, badatelskou a osvětovou činnost, např. za pátrání v archivech a kronikách a navracení jmen hrdinům, kteří byli na pomnících v obcích uváděni přes 70 let jako neznámí vojáci.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 87 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2020-05-03 15:53
V této době fašisti v Brně odsekali a odfrézovali z památníku
sovětských osvoboditelů rudou hvězdu, asi jako poděkování
osvoboditelům. Fašismus je pořádně rozlezlý po celém rozbitém
Československu.
danickovi
2020-05-01 07:42
Pamětník 41 Brno v roce 1945 vybombardovali AMERIČANÉ ! Brno v roce
1945 osvobodila RUDÁ ARMÁDA ! To je pravda !
novotnyjaro
2020-04-29 12:28
Bigmaxi! Každá vzpomínka/ aspoň na Slovensku/ na osvobozování Brna
myslí i na účast Rumunské armády, kterou zorganizoval Rumunský král
Michal. Včera dávali na ČT2 vzpomínku na osvobození Ostravy a při té
příležitosti byla připomenuta i významná účast rumunských vojsk!
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.