Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Ústavní stížnosti na jihomoravský územní plán odmítnuty

Notoričtí stěžovatelé na nový jihomoravský krajský územní plán neuspěli. Ústavní soud ČR (ÚS) potvrdil správnost tohoto strategického plánu rozvoje jihomoravského regionu v příštích desetiletích.

V srpnu 2019 dostal ÚS na krajské Zásady územního rozvoje dvě stížnosti od skupiny 24 obcí, jednotlivců a spolků, a pak samostatnou stížnost ženy, která rovněž žádala zrušení Zásad. ÚS nyní svým rozhodnutím tyto ústavní stížnosti a návrhy s nimi spojené odmítl. Potvrdil předchozí rozhodnutí Krajského soudu v Brně i Nejvyššího správního soudu ČR.

»Rozhodnutí ÚS je konečné s tím, že krajské Zásady územního rozvoje jsou v pořádku. O tom jsme nepochybovali od počátku. Aktualizace Zásad územního rozvoje, na které v nynějším funkčním období systematicky pracujeme, je v poslední fázi. V září bude zastupitelstvo kraje schvalovat konečnou podobu trasy důležitých dopravních staveb, především rychlostní silnice s označením 43, tedy Brno-Svitavy,« uvedl náměstek hejtmana Martin Maleček (Starostové pro Jižní Moravu).

»Je to svým způsobem zadostiučinění pro mě jako hejtmana kraje i pro celý náš region. Za uplynulé dva roky se za zásady či obhajobu plánu územního rozvoje postavily desítky obcí a občanů Jihomoravského kraje a dle mého názoru v procesu schvalování sehrála do té doby mlčící většina pozitivní úlohu. Rozhodnutí soudu je další důkaz kvality zásad. Jihomoravské zásady územního rozvoje jsou nejprověřenější a nejpropracovanější dokument v celé České republice, dodal hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Předseda brněnské městské organizace komunistů Martin Říha k tomu doplnil: »Konečně dobrá zpráva pro kraj, Brno a občany vůbec. Vše plánované se může konečně rozjet a přispěje to k bezpečnosti v dopravě a ekologii. Mohou začít i další významné stavby, např. k zadržování vody v krajině. KSČM to považuje jednoznačně za pozitivní zprávu

Podle předsedy jihomoravského KV KSČM Pavla Březy je vedle rozhodnutí soudu důležité i jeho zdůvodnění. »Doba zpochybnění zásadního územně plánovacího dokumentu svědčí o tom, že u nás je jednodušší něco zabrzdit, než realizovat. Čím významnější, tím atraktivnější pro stěžovatele, který nenese odpovědnost za způsobenou škodu. Uvidíme, co se bude odehrávat kolem nového Územního plánu města Brna, jehož přijetí se dařilo oddalovat přímo na úrovni odpovědného náměstka,« dodal Březa.

(vž)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2020-05-08 20:57
Ano region jde do háje a kraj nám vzkvétá tak jako okres a města.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.