Ilustrační FOTO - Pixabay

Kempy začínají pomalu ožívat

Kempy po celé České republice se připravují na zahájení sezony 25. května, kdy ubytovací zařízení budou moci po uvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru opět zahájit provoz.

Například zmodernizovaný městský kemp Stříbrný rybník na okraji Hradce Králové zahájí provoz hned 25. května. Oddálení začátku sezony kvůli koronaviru způsobilo sice podle ředitele společnosti Městské lesy Hradec Králové, které jsou správci parku, Milana Zerzána, kempu ztráty za milion korun, prázdninové termíny v chatkách jsou už ale obsazené.

I některé jihočeské kempy mají už na léto stovky rezervací. Větší zájem je o chatky s vlastní toaletou. V některých kempech evidují poptávku jen od Čechů a zaznamenali stoprocentní propad objednávek od zahraničních turistů.

Vládní opatření přijatá kvůli pandemii koronaviru způsobila komplikace středočeským kempům. Přišly například o firemní nebo školní akce. Přesto mají mnohé z nich již plně obsazené víkendové termíny na léto. I na Vysočině některé kempy otevřou hned 25. května, další kempy budou fungovat od června. Vzhledem k poptávce čekají správci kempů dobrou letní sezonu. Podle ankety ČTK v minulém týdnu vesměs přesně nevěděli, jaká se jich budou týkat mimořádná hygienická opatření. Nebyli si třeba jisti v tom, jestli bude možné otevřít společné sprchy.

Velký zájem o letní dovolené hlásí už nyní sportovní a relaxační areál X-Park Františkov na Šumpersku. Po dvouměsíční pauze postupně obnovuje provoz a připravuje se na letní sezonu. »Lidé si u nás na léto rezervovali zhruba 75 procent ubytovací kapacity. Tak vysokou letní obsazenost jsme v polovině května ještě nikdy neměli,« řekla provozní X-Parku Františkov Petra Ševčíková.

Naopak v kempech a hotelích v Ústeckém kraji se letos zřejmě moc hostů neubytuje. Někteří lidé ruší své rezervace kvůli vyčerpané dovolené, jiná ubytovací zařízení jsou závislá na školách či hostech ze zahraničí. Podle provozovatelů, které ČTK oslovila, se ale ubytování zdražovat většinou nebude. Moravskoslezské kempy pak očekávají v létě obdobnou obsazenost jako v předchozích letech. Zvýšený zájem českých turistů v souvislosti s pandemií nezaznamenaly.

To zase majitelé a provozovatelé hotelů, penzionů, kempů a turistické cíle v Plzeňském kraji letos očekávají silnější letní sezonu. Předpokládají, že Češi stráví dovolenou doma. Některé hotely, zejména na Šumavě, už jsou z velké části vyprodané a budou na tom zřejmě lépe než před krizí. Hodně těžké to bude mít Plzeň, silně zaměřená na cizince.

I kempy ve Zlínském kraji budou v létě zřejmě plné. Zájem o ubytování v nich je srovnatelný s předchozími lety. Chatky v některých kempech v regionu jsou na letní sezonu už téměř vyprodané, zbývají poslední volné termíny. Ceny za ubytování se ve srovnání s loňskem výrazněji neměnily.

Naopak pražské kempy hlásí před letní sezonou prázdno a poptávku na bodu mrazu. Zařízení, která mají rezervace ze zahraničí, se obávají jejich odhlašování.

V Libereckém kraji pak koronavirus urychlil automatizaci odbavení hostů v hotelech řetězce Pytloun Hotels. Při ubytování nebo odjezdu už host nebude potřebovat službu recepčního, postačí mu chytrý telefon. Automatizace má zjednodušit odbavení ubytovaných hostů a vyjít vstříc těm, kdo se bojí přenosu nákazy. Pokud nebudou chtít, nemusí se potkat s recepčním ani s číšníky.

Kempy v Karlovarském kraji pak evidují srovnatelný zájem o ubytování na letní prázdniny jako v minulém roce. Již v současné době přijímají rezervace na celé léto. Jaké budou ekonomické dopady opatření kolem koronaviru, zatím podle provozovatelů není jasné.

Ve vodáckém kempu Dronte, který provozuje tři tábořiště v Lokti, Sokolově a v Kynšperku nad Ohří, dokonce již sezonu zahájili. Koncem dubna začali pronajímat loďky vodákům. Původně ale měla sezona začít již 28. března. Zájem o půjčování loděk je nyní srovnatelný s minulým rokem. Provozovatelé kempu ale musí dodržovat hygienická opatření, nosí roušky a rukavice a pravidelně loďky dezinfikují. Stánky s občerstvením tam již fungují.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 4 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.