Ilustrační FOTO - Haló noviny

Karanténa výrazně zredukovala dopravu

Doprava klesla během karantény v Česku o desítky procent, a to u všech typů vozů. Posunula se také ranní dopravní špička, odpolední pak byla nepatrná.

Vyplývá to z analýzy vedoucího oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jáchyma Brzeziny zveřejněné na blogu brněnských meteorologů.

Brzezinu zajímala data z více zdrojů. Například ze sčítače dopravy na dopravní stanici imisního monitoringu v Ústí nad Labem v zatížené Všebořické ulici. Zařízení je schopné sčítat nejen celkový počet aut v obou směrech, ale dokáže je i rozdělit podle délky do čtyř kategorií - na osobní vozy, dodávky, malá nákladní auta a autobusy a na kamiony.

Pokles nastal u všech typů vozidel. Nejmenší vědci pozorovali v případě osobních vozů, byly zhruba na 80 % průměru roku 2019, o víkendu pak na 60 %. Další typy vozů byly ve všední dny na přibližně 60 % roku 2019.

Březina se také zaměřil na intenzitu dopravy v době karantény během dne. »Je vidět potlačení ranní špičky, ta sice částečně nastává, ale v pozdějších hodinách. Odpoledne není špička patrná téměř vůbec. V nočních hodinách je počet vozidel podobný ve všech obdobích,« uvedl.

Zkoumal také, zda doprava poklesla a lidé trávili více času v domácnostech, například z anonymních dat o mobilitě uživatelů mobilních telefonů s operačním systémem Android či z údajů od mobilních operátorů a pohybu SIM karet. Z těchto dat lze podle Brzeziny soudit, že se asi o 20 % zvýšila doba, kterou lidé strávili v domácnostech a až o polovinu klesl podíl lidí na pracovištích.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.