Ilustrační FOTO - Pixabay

Potřebné investice do rozvoje železnice

Správa železnic letos bude hospodařit s rozpočtem 46,9 miliardy korun. Částka zahrnuje i navýšení o 3,5 mld. Kč, které nedávno schválila vláda. Jde o druhou nejvyšší částku v historii Správy železnic. Peníze navíc organizace využije na opravy a údržbu tratí a výpravních budov. Loni organizace hospodařila s rozpočtem skoro 44 mld. Kč.

Vyšší rozpočet než letos měla Správa železnic k dispozici pouze v roce 2015, kdy hospodařila s více než 50 mld. Kč. Tehdy její prostředky navýšily zejména peníze z evropských fondů. Letos vláda rozhodla o navýšení investic v dopravě v souvislosti s koronavirovou krizí.

Správa železnic má v tomto roce připraveno na investice více než 24,2 mld. Kč, což je o 4,6 mld. více než loni. Z této částky zatím do konce dubna organizace proinvestovala téměř 28 procent. To je i přes koronavirovou krizi více než loni.

»Bez ohledu na stávající situaci pokračujeme bez přerušení v přípravě dalších plánovaných investičních akcí. Běží zadávací řízení, pokračuje uzavírání smluv se zhotoviteli jak projektů, tak i samotných stavebních prací,« uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Největší část peněz, o které se nyní navýšil rozpočet, využije Správa železnic na opravu obou traťových kolejí mezi Děčínem-Prostředním Žlebem a Dolním Žlebem. Rozpočet opravy se navýší o 280 milionů Kč. Plánovaná je od poloviny července do konce října. Dalších 200 mil. Kč půjde na opravu nestabilních náspů v úseku Hájek - Dalovice, která celkově vyjde na téměř půl miliardy. Další část peněz bude směřovat na opravu tratí Mostek - Horka u Staré Paky, Kralupy nad Vltavou - Podlešín, Kladno - Řevničov, Horažďovice - Žichovice, Bystřice nad Pernštejnem - Rožné či na úseky mezi Brnem a Vlkovem u Tišnova.

Část peněz dá organizace i na opravy výpravních budov. Jde například o zastávku Litoměřice město, dále stanice Hronov, Potštejn, Sedlčany či Nová Ves u Českých Budějovic. Opraví se i zastřešení nástupišť na ostravském hlavním nádraží nebo střecha a hromosvody v sídle Oblastního ředitelství Olomouc.

Vláda v březnu rozhodla o navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Ten je nyní o 6,5 mld. Kč vyšší, obsahuje celkových 113 mld. Kč. Vedle Správy železnic dostalo o tři miliardy více i Ředitelství silnic a dálnic ČR, jehož rozpočet nyní činí 55 mld. Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.