Ilustrační FOTO - Pixabay

Hypoteční trh překonal dubnový rekord

Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu po třech měsících nárůstů klesla na 2,39 procenta z březnových 2,45 %. Objem hypoték sice proti březnu klesl, přesto jich banky poskytly za 17,85 miliardy korun, což znamenalo nejsilnější duben v historii.

Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 %. Od té doby většinou rostla.

»Pokles sazeb je překvapivý i přesto, že Česká národní banka již v březnu dvakrát snížila sazby. Banky se totiž vypořádávají s vyšším rizikem a stále ještě přijímají žádosti o odklad splátek. Do hry ale vstupuje i konkurenční boj. Sazby v březnu a dubnu snížily především menší banky,« uvedl specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Banky v dubnu poskytly 6744 hypoték. Meziročně vzrostl jejich počet o 349 a objem o více než 3,2 mld. Kč. »Proti březnu sice poskytly banky o 650 hypoték méně a objem poklesl téměř o miliardu korun, přesto objem poskytnutých hypoték letos v dubnu překonal i dosud rekordní duben roku 2017,« řekl Sýkora.

Banky přitom přes uvolnění úvěrových limitů poskytují hypotéky převážně do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti místo povolených 90 %.

»Zájemce o hypotéku je kvůli většímu riziku případného budoucího nesplácení ještě pod větším drobnohledem než před koronavirovou krizí. Banky omezují například i některé druhy příjmů, které akceptují pro výpočet bonity žadatele. S hypotékou se nyní mohou rozloučit lidé, kteří pracují například v cestovním ruchu či pohostinství,« doplnil Sýkora.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.