Ilustrační FOTO - Pixabay

Schodek agrárního obchodu se snížil

Schodek agrárního zahraničního obchodu se v prvním čtvrtletí snížil meziročně o 11 procent na 11 miliard korun, sdělilo ministerstvo zemědělství. Vývoz rostl rychleji než dovoz, zlepšila se bilance se státy Evropské unie, zhoršila u ostatních států.

Tuzemské firmy vyvezly za čtvrtletí agrární zboží za 52,5 mld. Kč, dovoz činil 63,5 mld. Kč. »Nejvýznamnější zlepšení bilance v celkovém agrárním obchodu vykázaly v 1. čtvrtletí cigarety, pšenice, tabákové náhražky a kukuřice, meziroční zhoršení naopak nastalo u vepřového masa, pekařského zboží, jablek a citrusů,« sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha připomněl, že do výsledků už zasahuje koronavirová krize. »Svůj vliv na obchodní výsledky také má a bude mít oslabování koruny nejen vůči euru, ale i vůči americkému dolaru i jiným měnám. V době krize se ve světě snížila poptávka po živočišných výrobcích, i jejich ceny se snižují, zatímco poptávka po snadněji skladovatelných rostlinných výrobcích vzrostla a jejich ceny též,« uvedl mluvčí. U masa podle něj nejspíš dovoz nadále poroste a schodek se tak bude prohlubovat.

Se čtyřmi státy, kde působí agrární diplomaté, tedy s Ruskem, Srbskem, Spojenými arabskými emiráty a Spojenými státy, vzrostl export z České republiky o více než deset procent, v případě USA o 64,5 %. Meziročně ale poklesl o více než polovinu do Číny a o 41,3 % do Libanonu, kde agrární diplomaté také působí. U Číny šlo podle ministerstva zejména o snížení exportu potravinových přípravků, pektinů a ptačího peří, v Libanonu je ekonomicko-politická krize.

Loňské výsledky agrárního zahraničního obchodu byly se schodkem 47,2 mld. Kč dosud nejhorší.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.