Šalvěj lékařská. FOTO - Pixabay

Poperme se s viry

Ani moudrost našich babiček a jejich maminek a babiček si neumí poradit s koronavirem, který doslova straší celý svět. Celkem v pohodě zvládaly chřipku, byť i ta (a ony to věděly) byla a je člověku nebezpečná! Však se její oběti jen v poslední stovce let počítaly na desítky milionů lidí.

Tak třeba tzv. španělská chřipka v letech 1918–1920 připravila o život 50 až 100 milionů lidí, zhruba desetinu všech nakažených. Kolik bylo opravdu obětí nikdo nespočítal. I dnes, v čase COVID-19, lidé na onemocnění »běžnou« chřipkou umírají. Podle některých zdrojů jen v naší republice je to kolem 1500 lidí za rok…

Je ale fakt, že tradiční babské recepty proti chřipce, snad lépe – proti virovým onemocněním, na COVID-19 nepůsobí. Je vážnější než chřipka. Chřipka se šíří rychleji, má kratší inkubační dobu. A navíc pravděpodobnost úmrtí při nákaze koronavirem je čtyřicetkrát vyšší, a to ve všech věkových kategoriích.

Některé »babské« rady nemocným však pomoci mohou, přinejmenším ulehčit jim. Babičky radí při virových onemocněních pít dostatek tekutin. Jistěže ne alkoholu, byť je sebesilnější. Ostatně alkohol do těla nemocného nepatří. Ten je dobrý tak na vnější dezinfekci.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Ke klasice patří nohy v horké vodě. Po osušení na ně natáhněte vyždímané silnější ponožky vymáchané ve studené vodě a přes ně ještě jedny, suché. Tato »ponožková léčba« zlepší váš krevní oběh, což ocení především ucpaný nos.

Pokud máte horečku, a při onemocnění koranavirem je to velmi pravděpodobné, zkuste babskou klasiku – přikládejte si na chodidla tvaroh. Ten prý horkost spolehlivě vytáhne. Vysokou teplotu údajně sníží i octové zábaly nohou.

Na vysokou horečku platí studené zábaly. Babičky balily tělo nemocného do mokrého prostěradla, navrch suchou osušku, šup do postele, vydržet pár desítek minut, osprchovat a hned si zpátky lehnout a zůstat v klidu.

Těžko říct, zda na COVID-19 působí jiná rada z časů čisté chřipkové epidemie. Onemocnění předcházejte konzumací syrového kysaného zelí! Je bohaté na vitamíny, a proto zdravé. Tak proč to nezkusit?

I nemocné koronavirem provází kašel. Na vlhký kašel je dobrý jitrocelový čaj. Podobně jako česnek nemoci vás nezbaví, ale pomůže s očistou dýchacích cest a usnadní odkašlávání. Chleba sádlem mazaný a hustě obložený tence pokrájenými stroužky česneku, nejméně dvakrát denně. Podobně i dva tři stroužky utřeného česneku přidané do šálku čistého masového vývaru. Nemocným bábinky doporučují alespoň dva hrnky kuřecího vývaru denně. Ten totiž zabraňuje tvorbě hlenu.

Babičky a ani naše maminky neznaly COVID-19, ale dříve či později by se s touto nemocí určitě porvaly. A možná by k posílení imunity použily klasiku – křen a med. Křen jemně nastrouhejte a smíchejte se stejným množstvím medu. Užívejte až pětkrát denně po jedné lžičce. Společně totiž mají dezinfekční a antibiotické účinky.

Na kašel, který nemocné koronavirem trápí, možná pomůže cibulový med. Cibuli nakrájejte na kostičky, zalijte medem a nechte v chladničce do druhého dne. Cibule pustí šťávu a tou si slaďte čaj. Chutná i dětem. Ale pravděpodobnost, že pomůže s vyléčením, je malá. Podobně jako pití čaje ze dvou lžiček bezového květu, dvou lžiček šípků, lžičky meduňky a lžičky mateřídoušky, vše zalité půl litrem vroucí vody. Přeceďte, přidejte lžíci medu a vypijte. Nevyléčí, ale ulehčí vám průběh nemoci.

Léčivé rostliny lidé používají odedávna. Jejich znalost byla vždy velmi ceněná, naši dávní předci získávali zkušenosti i cestou omylů. Zároveň uvolňují dýchací cesty, usnadňují dýchaní. Tak třeba šalvěj lékařská je prvotřídním přírodním prostředkem pro potírání bolesti v krku díky silně antibakteriálním, vyloženě antibioticky působícím silicím. Což babičky věděly a vědí. Žvýkání čerstvých lístků přináší okamžitou úlevu a pomůže při lehkém škrábání v krku. Ale jak již řečeno, s koranovirem si neporadí… Lék na COVID-19 zatím neexistuje, ale však i na něj vědci dříve či později přijdou. Ale proč si průběh nemoci neulehčit tradičními babskými radami? K těm patří i tak obyčejné věci, jakými je důkladné mytí rukou, opatrnost při kontaktu s osobami zjevně nemocnými (potí se, kýchají, kašlou) atd. Chce to trpělivost a dodržovat doporučení odborníků. Však to tak dělaly i naše babičky, a ty jsou a byly moudré.

(jan)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 8 hlasů.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.