Ilustrační FOTO - Pixabay

Letošní volby vyjdou dráž než loňské

Výdaje státního rozpočtu na volby loni klesly meziročně zhruba o polovinu na 641 milionů korun. Naprostou většinu z toho si vyžádaly květnové volby do Evropského parlamentu, k nimž přišlo asi 2,4 milionu voličů.

Stojí to v návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok, který vláda předložila Sněmovně. Dalších 18 milionů korun stály obecní volby v obcích, kde se rozpadlo zastupitelstvo. Řádné volby do obecních zastupitelstev v roce 2018 stály 654 milionů.

Pro letošní rok počítá erár na volby s částkou 807 milionů korun. Voliči budou na podzim volit třetinu senátorů a také vybírat krajské zastupitele. Během roku budou rovněž volit obecní zastupitele v několika desítkách obcí, kde se zastupitelstva rozpadla. Například 20. června se mají uskutečnit volby do zastupitelstva obce Kostelní Radouň na Jindřichohradecku a Žíšov na Táborsku. Ve volebním obvodu Teplice budou občané volit nového senátora za zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS).

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Celkové výdaje na volby a příspěvky politickým stranám mají letos meziročně klesnout o tři miliony na 1,397 miliardy korun. Politické strany a hnutí by měly obdržet na příspěvku od státu 590 milionů korun. Za loňský rok vyplatil stát na příspěvcích politickým stranám a hnutím přes 624 milionů korun. Částka je o více než 60 milionů korun vyšší než předloni.

Celkové výdaje na všeobecnou veřejnou správu a služby, kam spadají i výdaje na volby, loni meziročně vzrostly o víc než 20 miliard na 155,3 miliardy korun. Na celkových výdajích rozpočtu se tak podílely rovnými deseti procenty.

Z toho výdaje na státní moc, státní správu, územní samosprávu a politické strany vzrostly meziročně téměř o 21 miliard na 97,5 miliardy korun. Za nárůstem stál hlavně převod 18,6 miliardy korun na zvláštní účet rezervy důchodového pojištění, který se o rok dřív neuskutečnil. Víc než 44 miliard si vyžádaly odvody do rozpočtu EU.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 6 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.