Ilustrační FOTO - Pixabay

Tržby za léky vzrostly o víc než pětinu

Tržby z prodeje registrovaných volně prodejných léků v České republice stouply v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 21 procent na 5,5 miliardy korun. Volně prodejný segment celkem, který kromě nich zahrnuje také hygienické produkty, zdravotnické prostředky, doplňky stravy a dětskou výživu prodávané v lékárnách, vzrostl během prvních tří měsíců roku proti stejnému období loni o 19 % na více než 6,7 mld. Kč.

Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Podle generálního ředitele firmy pro ČR a SR Martina Šlégla se v číslech promítl hlavně efekt předzásobení těmito léky po propuknutí pandemie covidu-19.

Za zhruba tři čtvrtiny silného meziročního růstu prodejů jsou podle společnosti zodpovědné volně prodejné léky proti chřipce a nachlazení, tedy produkty proti kašli a dalším respiračním potížím, které zaznamenaly proti 1. kvartálu minulého roku nárůst tržeb o 19 % (o 246 milionů Kč). Dále pak léky proti bolesti, se tržby proti loňskému 1. čtvrtletí zvýšily o 27 % (o 206 mil. Kč), a vitaminy, kde tržby stouply o 41 % (o 250 mil. Kč).

Nejvýrazněji trh s registrovanými volně prodejnými léčivými přípravky podle dat IQVIA vzrostl během března, kdy tržby ve výši 2,1 mld. Kč představovaly meziměsíční nárůst o 22 % a v porovnání s loňským březnem byly vyšší o 39 %. »Nejvyšší prodeje, více než dvojnásobné proti loňskému roku, jsme zaznamenali v prvních dvou březnových týdnech, tedy bezprostředně po potvrzení prvních onemocnění covid-19 na území České republiky. Již v první polovině dubna se trh s registrovanými volně prodejnými léčivy naopak propadl 11 % pod úroveň roku 2019 a během celého měsíce zůstával na těchto hodnotách. Předpokládáme tedy, že ve druhém čtvrtletí dojde k výraznému meziročnímu poklesu,« uvedl Šlégl.

Připomeňme, že první tři případy covidu-19 se v ČR prokázaly 1. března, první nakažený člověk zemřel o tři týdny později.

IQVIA je předním světovým poskytovatelem pokročilých analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb (CRO) v oboru zdravotnictví. Po celém světě má přibližně 67 000 zaměstnanců.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.