Reklama

Kuchařky bez domova v době pandemie

I na této stránce jsme psali o obětavých a šikovných ženách (i mužích), kteří v době pandemie šili látkové roušky a rozdávali je zdarma, kde bylo potřeba. Takto se chovaly také Kuchařky bez domova, tedy ženy, které nemají vlastní bydlení, ale namísto pasivního nicnedělání aktivně pracují – vaří jídlo v pražské Jídelně Kuchařek bez domova (v ulici Brožíkova 6), a tím si vydělávají na skromné živobytí, na ubytovnu, na nejzákladnější potřeby.

Co dělaly v době pandemie COVID-19, jejíž následky o to více dopadly právě na ženy bez domova, neboť ztratily dočasné brigády, některé ubytovny a noclehárny zavřely apod.? Jak nás informovala ředitelka organizace Jako doma, o. p. s., Lenka Vrbová, Kuchařky bez domova rozdávají každé úterý tašky s jídlem, rouškami, dezinfekcí, informacemi o službách a nouzovém stavu stovce žen bez domova. Telefonicky jsou ve spojení se 150 ženami, kterým zajišťují psychickou, informační i materiální podporu. Chodí za ženami do terénu. Díky spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy otevřely a provozují humanitární ubytovací zařízení pro 30 žen bez domova, které jsou nejvíce ohrožené.

V jídelně Kuchařek bez domova v současné situaci zaměstnávají ženy v sociální tísni, ženy se zkušeností s násilím, s duševním onemocněním, žijící na ulici, ve stanu nebo ženy, které šetří na zaplacení svého místa na ubytovně. Ve spolupráci s platformou Breakfaststory rozvážejí obědy na objednávku, a navíc každý den vaří cca třicet obědů pro seniorky a seniory.

Některé věci však Kuchařky bez domova samy nezvládnou, třeba opravit sprchu nebo rekonstruovat kuchyň. Proto jim na to přispívají dárci a dárkyně, za což jsou kuchařinky bez domova vděčny. »Vše, co děláme, děláme i díky vám,« říkají. »Víme, že dnešní doba je těžká pro všechny, i přesto si vás dovolujeme požádat o vaši podporu. Pracujeme více než kdy dříve, ale naše finanční budoucnost je nejistá,« obracejí se nyní na veřejnost s prosbou o příspěvek. Návod, jak přispět, je na webu Jako doma.

Lidé si také mohou u Kuchařek bez domova objednat oběd. Za každý objednaný oběd dostane senior/seniorka nebo rodiče samoživitelé jeden oběd zdarma.

(mh)

FOTO – archiv Jako doma


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.