Návrat Letící ženy z památníku Vítězství

Ve čtvrtek 28. května bylo za muzeem v Mariánských Lázních instalováno torzo »Letící ženy« od národního umělce akademického sochaře Jana Hány z původního památníku »Vítězství«, který byl dosud deponován v areálu TDS. Instalace je prvním krokem k úpravě zapomenutého prostoru u cesty do Geoparku.

»Letící žena« od Jana Hány zkrášlí prostředí Mariánských Lázní.

Původní vysoký monument »Vítězství«, věnovaný vítězství nad fašismem ve druhé světové válce a osvobození, byl odlit v Maďarsku a odhalen za účasti 6000 občanů Mariánských Lázní a okolí v květnu roku 1976 v místech dnešního sousoší monarchů (tedy na hlavní mariánskolázeňské třídě). Ještě dříve zde stávala od roku 1952 socha J. V. Stalina a před ním socha zdejšího starosty, lázeňského lékaře Dr. Augusta Herziga z roku 1913 (starostoval v letech 1873-1880).

Autor sochy Jan Hána (1927-1994) byl profesorem a rektorem Akademie výtvarných umění.

Instalují i další artefakty z depozitáře

Vedení lázní by rádo postupně dalo prostoru u cesty do Geoparku parkový ráz a instalovalo i další artefakty, například sochu »Violoncellistka«, která stávala v parku naproti Novým lázním, desku z bývalého památníku J. W. Goetha atd. Postupně přibydou i doprovodné texty o osudech zrušených pomníků.

Co se tyká sochy »Tři múzy« od sochaře Оlbrama Zoubka, která se nacházela vedle Lesního pramene, starosta Martin Kalina uvedl, že výdaj na opravu je veden jako zbytný a v letošním roce se provádět nebude.

(za, mh)

FOTO – KIS M. Lázně


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 15 hlasů.

(za, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.