Ilustrační FOTO - Pixabay

Samospráva řešila miliardový výpadek příjmů kraje

V souvislosti z více než jednomiliardovým snížením příjmů ze sdílených daní do rozpočtu Jihomoravského kraje kvůli koronavirové karanténě zastupitelstvo tohoto regionu upravilo letošní rozpočet hejtmanství o zbytné položky.

Koalice i komunistický a další opoziční zastupitelské kluby krajského zastupitelstva se zapojily do hledání příjmů či zdrojů v rozpočtu k vykrytí výpadku příjmů ze sdílených daní. Všechny kluby se tak podílely na sestavování ztlumeného rozpočtu.

»Podle poslední predikce Ministerstva financí ČR narostly výpadky o 86 milionů Kč na bezmála 1,2 miliardy korun. Tento nový nárůst propadu pokryjeme z rezervy na krytí případného dalšího výpadku v příjmech a úhradu zvýšených výdajů v souvislosti s pandemií COVID-19. Budeme samozřejmě netrpělivě očekávat, jaké finance nám dorazí ze státního rozpočtu,« řekl hejtman Bohumil Šimek (ANO). Krytí těchto výpadku příjmů ve svém rozpočtu chce kraj řešit příjmy nad rámec letošního rozpočtu. Jde o 60 milionů korun, dále o snížení výdajů letošního rozpočtu o 988 milionů Kč a zapojení zbytků peněz z akcí v minulých letech 41 milionů korun. Úspory kraj hledal v provozních výdajích napříč resorty. Další automaticky vyplynuly z naplánovaných, avšak neuskutečněných akcí akcích, na které byla v rozpočtu naplánována finanční podpora kraje. »Rozhodně nehodláme brzdit investice a tím i zaměstnanost v regionu, proto jsme si udělali revizi plánovaných akcí. Na základě toho jsme pak rozhodovali, které projekty podpoříme v plné výši a kde je možné přesunout financování do dalšího roku, aniž bychom tím ohrozili realizaci,« zdůraznil hejtman.

Předseda klubu zastupitelů Jihomoravského kraje za KSČM Stanislav Navrkal upozornil, že dle komunistů je to první krok k restrikci rozpočtu. »Ukázalo se, že musel být ponížen o zbytné věci. Zachovává však investice do budoucího rozvoje, hlavně připravené akce v dopravě. Počítá s centrální dotací 1200 Kč na obyvatele kraje, která výpadek sníží, avšak problém nevyřeší. Dotační tituly v kraji jsme ponechali pro řešení problémů rozvoje venkova, hasičů a svízelů i v kultuře a sportu. Ukazuje se, že je nezbytné podpořit domácí cestovní ruch, protože hodně Čechů letos stráví letní dovolenou místo u moře kvůli koronaviru doma v ČR,« konkretizoval Navrkal a dodal: »Komunisté rozpočet podpořili, i když některé jeho položky nebyly z hlediska KSČM pozitivní. Ale celkově bylo nutné tento rozpočet podpořit, aby se situace nastavila k postupné nápravě stavu po koronaviru.«

Příjmy plněné nad rámec rozpočtu Jihomoravského kraje na rok 2020 zahrnují zejména vyšší očekávané příjmy v souvislosti s financováním projektů EU, příjmy z prodeje pozemků a vratky dotací při finančním vypořádání. Kraj přistoupí ke snížení výdajů na akce rozpočtu v letošním roce. Ve financování jde o zapojení zůstatků peněžních fondů Jihomoravského kraje z minulých let.

(vž)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.