Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Pocení není k chlubení

Pot sám o sobě nepáchne, ani nevoní. To, co nám vadí, jsou rozkládající se bakterie, které se přirozeně vyskytují na povrchu kůže. O tom, že babičky takto vnímaly svoje životní partnery, vážně pochybuji, ale všechny – muže, dívky, syny i dcery - trpělivě přesvědčovaly, aby se poctivě myli nejen v podpaží…

A doporučovaly koupele z mladých smrkových větviček, či z listů ořešáku královského, přikládání jedlé sody do podpaží a bylinné odvary a čaje (šalvěj lékařská, levandule lékařská, kopřiva dvoudomá, přeslička rolní).

Propocené oblečení a nepříjemný odér není dobrou vizitkou. V drogeriích jsou sice plné regály nejrůznějších deodorantů, ale na ty není vždycky spolehnutí. Zkuste sáhnout po zkušenostech našich babiček a maminek. Nejen po těch, co jsme již zmínili.

V parných letních dnech zkuste šalvěj, lipový květ, dubovou kůru nebo rozmarýn. Tyto léčivky pomáhají stahovat kožní póry, čímž přispívají k omezení pocení. Kromě toho obsahují i silice, které příjemně voní. Připravte si z nich odvar tak, že necháte asi 200 g bylinkové směsi přejít krátce varem v litru vody a pak je nechte asi dvacet minut louhovat. Odvar pak použijte na přípravu koupele nebo obkladů na místa, kde se nejvíc potíte. Máme pro vás i další rady, jak pocení omezit.

Bylinky mohou v boji proti pocení pomoci nejen v podobě koupelí či obkladů, ale zároveň ve formě čajů. Zkuste již zmíněnou šalvěj. Čaj připravte ze dvou lžiček čerstvé nebo sušené šalvěje, zalijte hrnkem vroucí vody a nechte asi 15 minut louhovat. Popíjejte vlahý čaj dvakrát denně, tak jak doporučují babičky. A potíte se hlavně v noci? Hrnek studeného čaje ze šalvěje vás trápení zbaví, a když nezbaví, přinejmenším pomůže.

Trpíte-li pocením chodidel a prstů u nohou, dopřejte nožkám třikrát týdně koupel v lázni s výtažkem z přesličky nebo dubové kůry. Nasekanou dubovou kůru koupíte běžně v lékárně, babičky ji měly doma k ruce. Vezměte jí asi hrst a vařte deset minut v litru vody. Nechte zchladnout. Odvar z přesličky připravte tak, že dvě polévkové lžíce této bylinky přelijte litrem vařící vody a nechte vychladnout. Do této koupele pak nohy ponořte a nechte působit. Nohy důkladně otřete do sucha.

Ideální koupel pro chodidla je kopřiva. Roste jí všude dost, bylo by smutné, kdyby babičky neodhalily její výhody. Na jaře popíjely kopřivový čas k očistě těla po zimě, páchnoucí a potící se chodidla používaly k jejich omývání. Připravte si dvě hrsti čerstvé kopřivové natě a zalijte je večer pěti litry vody. Následující den vše zahřejte až k bodu varu. Vodu neceďte a počkejte, až vychladne. Ovšem nejlepší je, když si budete máčet nohy v tak horké lázni jakou jen zvládnete asi 20 minut.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Pocení pomáhá snižovat také jablečný ocet. Používá se již po staletí nejen při přípravě pokrmů, ale také jako tradiční léčebný a podpůrný prostředek proti mnoha neduhům. Přidejte dvě lžíce jablečného octa do sklenice vody a tu následně vypijte. Pokud se vám do pití octového nápoje nechce, nalijte si hrneček jablečného octa do vany s horkou vodou a dopřejte si osvěžující koupel. Anebo namočte měkkou a savou látku do jablečného octa, dokud nebude plně nasycená. A otřete si problémové potící se oblasti těsně předtím, než jdete spát. Ráno umyjte ocet z kůže. Ano, je to fajn…

O několik řádků výše zmiňujeme ořešák královský. Strom, který velmi dobře znáte, hlavně jeho plody, totiž vlašské ořechy. Ovšem pro případy nadměrného pocení jsou nejlepší listy posbírané v létě, ještě před sklizní ořechů. Listy usušte a ze lžičky zalité vroucí vodou si uvařte hrnek čaje. A popíjejte. Ovšem nejlepší je ořechová koupel. Budete na ní ale potřebovat asi 500 g sušených listů. Což není málo! Ale koupel to je příjemná a s nepříjemným pocením pomůže. Tak říkají babičky…

Černý čaj je skvělým přírodním antiperspirantem. Přidejte dva čajové pytlíky černého čaje na tři až čtyři šálky vroucí vody. Vařte 10-15 minut a nechte vychladnout. Dávejte na podpaží. Černý čaj je výborné řešení pro potící se ruce a nohy. Přidejte dva sáčky černého čaje na čtyři šálky vařící vody. Nechte vychladnout asi 10 minut a nalijte do lavoru. Namočte dlaně nebo nohy na 20 minut. Jednorázová koupel je nanic, třeba ji opakovat, což platí i o všech předchozích případech.

A oblíbené brambory… Babičky tvrdily, že třeba malý kousek brambory, kterou potřete místa nejčastěji se potící, vaše tělo osvěží.

A teď už jen tak říkajíc – letem světem. Tělo se potit musí. Pokud máte problém s výraznějším zápachem potu, tak omezte tuky a také pórek, cibuli a česnek. Už bábinky to věděly. A určitě nepřestávejte pít tekutiny.

Rozhodně neomezujte pití tekutin. Ano, tělo je musí vylučovat, ale pro náš život jsou velmi důležité – a pokud při pocení máte problém i se zápachem, dostatek tekutin ho rozředí, jejich nedostatek ho jen koncentruje. Sprchujte se ráno a střídejte při sprchování teplou i studenou vodu.

Mám připravenu ještě řadu dobrých »babských« rad na toto téma, třeba na ně ještě dojde, až nastane jejich čas…

(jan)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 10 hlasů.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.