Hradenín se postupně opravuje

Tvrz v Hradeníně (na snímku) je jednou z nejcennějších památek svého druhu na území České republiky. Představuje ukázku honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku.

Od roku 2012 se nachází ve správě Regionálního muzea v Kolíně, příspěvkové organizace Středočeského kraje. »V minulém období jsme zahájili postupnou rekonstrukci areálu, byla stabilizována a zastřešena hlavní věž, nyní se s opravami tvrze po etapách pokračuje.  Zastřešena je již polygonální bašta, stabilizována je opěrná zeď i renesanční most,« shrnul provedené práce předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek.

Náklady na statické zajištění a zastřešení hlavní věže nesl plně Středočeský kraj, rekonstrukce zaniklého historického krovu věže získala I. místo v soutěži Cena Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů v kategorii »Tesařské dílo« roku 2015.

Od podzimních měsíců 2019 probíhá druhá etapa opravy havarijního stavu tvrze v Hradeníně, na kterou se podařilo získat i dotaci ministerstva kultury. V září byla zahájena kompletní oprava renesančního mostu, jejíž součástí bylo také znovupostavení zřícené části opěrné zdi příkopu. Na konci roku byla znovu zastřešena středověká bašta při vstupu do tvrze, v jejímž interiéru se v minulosti nacházela raně barokní kaple.

V jarních měsících byla opravována statika těžce poškozeného mostu a v bývalé kapli uvnitř bašty byly opětovně vyzděny zřícené klenby.

Památka je pro návštěvníky uzavřená, otevírá se ale při určitých příležitostech, kdy je možné s průvodcem sledovat unikátní proces záchrany památky přímo na místě.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.