FOTO - Wikimedia commons

Na Brněnské přehradě vyjela poprvé po rekonstrukci historická loď

Na Brněnské přehradě se dočkala slavnostního křtu a první vyjížďky po rekonstrukci za 15 milionů korun historická loď, která dostala nové jméno Morava. V minulosti nesla názvy Moskva a Dallas, řekla ČTK primátorka Markéta Vaňková (ODS), která loď pokřtila. O názvu rozhodli brněnští radní na základě hlasování veřejnosti.

Vaňková rozbila o zrekonstruovanou loď šampaňské, poté ji pokřtil farář Martin Bejček. Lodi popřáli šťastnou plavbu a mnoho dalších let na vodě. Po jejím spuštění na Brněnskou přehradu mohli lidé využít krátkých plaveb zdarma.

Loď v roce 1955 postavili svépomocí zaměstnanci Dopravního podniku města Brna. "Tehdy byla zbudovaná jako loď Moskva, následně v 90. letech dostala jméno Dallas. Před devíti lety skončila svůj provoz, ale bylo rozhodnuto, že si zaslouží rekonstrukci," uvedla Vaňková.

Rekonstrukce stála 15 milionů korun. Deset milionů platilo město, pět milionů pokryla dotace z ministerstva pro místní rozvoj. "Nyní se loď mohla vrátit na přehradu. Věřím, že bude nejen okrasou naší přehrady, ale celé Moravy. A že přiláká spoustu nových cestujících," řekla primátorka.

O už třetím jméně rozhodli v hlasování Brňané. Z více než 3500 lidí se asi 60 procent přiklonilo k názvu Morava.

Ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek uvedl, že loď má zachované původní prvky, které jsou pro ni charakteristické. "Jsou to například motor a okna z tramvaje a další komponenty. Loď tak zůstane odkazem na práci zaměstnanců dopravního podniku, kteří ji před 65 lety sami v nemyslitelných podmínkách sestrojili zde na Brněnské přehradě," doplnil Havránek. Podnik má ve flotile sedm lodí včetně Moravy. V sezoně od dubna do října svezou 250.000 lidí.

Rekonstrukce trvala 16 měsíců. Spočívala v opravě hlavní paluby, kormidelního systému, interiéru, elektroinstalace, dnové a boční obšívky, vodotěsné přepážky a požárního a drenážního systému.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2020-07-05 14:38
Kradnici v Brně nemusím.To co se stalo v Brně po roce 1989, byl vpád
fašistických hord ODS.Dnes se kormidlo otáčí a stará loď Moskva po
obnovení nátěru a zamalování Dallas nedalas, má rozumný název
Morava.Praha,Moskva,Kyjev,Pionýr název lodí za socialismu.Původní
elektrické lodě jsou na suchu. Nové lodě jsou hezké,ale ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.