Ilustrační FOTO - Pixabay

Výzva Františkovi

Skupina polských katolíků prostřednictvím celostránkového inzerátu v italském levicovém listu La Repubblica vyzvala papeže Františka k zásahu vůči hlubokému mlčení polských biskupů ke skandálům se sexuálním zneužíváním dětí. Deník vychází v půlmilionovém nákladu.

Vatikán podle agentury AP uvedl, že papež František o výzvě ví.

»Naprav naši církev! Prosíme Tě!« praví se ve výzvě Františkovi, o které informovala také agentura AFP, polská televize Polsat či deník Gazeta Wyborcza. Ten připomněl, že na svátek apoštolů Petra a Pavla, kdy byl inzerát zveřejněn, se do Vatikánu sjíždějí biskupové z Itálie a dalších zemí.

Papež František. FOTO - Wikimedia commons

»Budou mít příležitost seznámit se s výzvou ke svatému otci,« řekla listu iniciátorka akce Justyna Zornová, katolička z Gdyně a matka tří dětí, která zorganizovala dvě demonstrace před sídlem gdaňského arcibiskupa a sídlem papežského nuncia v Polsku. Navrhla také dopis papeži, pod který se podepsaly více dvě tisícovky věřících. Vytištění výzvy přes celou tiskovou stránku stálo podle deníku 7500 eur (asi 201 000 Kč), na které se na internetu složilo 638 věřících.

Výzva vybízí papeže, aby se zabýval situací v polské církvi, »kde byly potvrzeny případy pedofilie, ale loajalita vůči instituci je slepá a hluchá, důležitější než blaho obětí«.

»Chybějící rozhodná reakce církevní hierarchie vůči oznámením o trestuhodném chování, připisovaném některým biskupům, je příčinou veřejného pohoršení a škodí církvi. Rozbíjí její jednotu, protože nás dělí na ty, kteří mají starost o pověst instituce, a ty, kterým na srdci leží blaho obětí. Prosíme o zásah Vatikánu. Vyzýváme Tě, svatý otče, zhoj rány! Dost bylo křivd,« praví ve výzvě »věřící církve v Polsku«.

»Počítám s tím, že po zveřejnění výzvy k papeži Františkovi v italském tisku přijede do Polska papežská komise, skládající se z duchovních a laiků, která na místě prověří, co se děje v polské církvi,« řekla Zornová.

Věřící, kteří se obrátili na papeže Františka, na svých webových stránkách zdůrazňují, že kritika katolické církve je v Polsku nadále tabu: »Pokusy o vyvolání znepokojení a odporu vůči zlu v církvi jsou považovány za útok na církev a ti, kdo se odváží promluvit, za nepřátele církve.«

Výzva papeži přišla mezi dvěma koly polských prezidentských voleb, ve kterých vládní strana, podporující stávajícího prezidenta Andrzeje Dudu, čelí kritice, že skandály v církvi pomíjí.

Vatikán reagoval

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni uvedl, že papež je o výzvě informován a modlí se za ty, kdo mu ji adresovali. »Církev musí udělat vše, aby kanonické normy byly uplatněny, případy zneužití objasněny a viníci zločinů potrestáni,« zdůraznil.

Papež loni novelizoval církevní předpisy, aby trestaly biskupy za ochranu násilníků, zatímco dříve Vatikán po desítky let zavíral oči nad místními preláty, kteří nedokázali ochránit své věřící před predátory, připomněla AP. Normy nyní obsahují podrobné kroky pro vyšetřování nedbalosti biskupů, ale i ustanovení, která mají chránit ty, kdo na zlořády upozorní. Zatím se však ví jen o hrstce biskupů, jejichž počínání Vatikán takto vyšetřuje.

František minulý týden jmenoval nového správce jedné diecéze v Polsku, kde místní biskup čelí obviněním, že chránil kněze, o kterém věděl, že sexuálně zneužívá děti. Rozhodnutí následovalo poté, co se vedení polské katolické církve rozhodlo předat případ biskupa Edwarda Janiaka Vatikánu.

Janiak byl podle polských médií donedávna téměř neznámým prelátem, než jej minulý měsíc »proslavil« internetový film bratří Tomasze a Marka Sekielských s názvem Zabawa w chowanego (Hra na schovávanou). Ve snímku, který mezitím zaznamenal více než sedm milionů zhlédnutí na YouTube, poprvé zazněla obvinění, že biskup po tři léta chránil faráře zneužívajícího děti.

Papežovo rozhodnutí komentátoři vykládají jako signál polské církvi, že František nesouhlasí s utajováním sexuálních zločinů.

Polskem už loni otřásl první dokument bratrů Sekielských o zneužívání v místní katolické církvi. Snímek s názvem Tylko nie mów nikomu (Hlavně to nikomu neříkej) má od loňského května na YouTube bezmála 24 milionů zhlédnutí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-07 13:01
Buď to nejde, nebo je i František jen mazaný. Jako inteligentní
člověk musí vědět, že modlení nic nezmění. Co udělal v reakci na
srdceryvnou prosbu 12-cti letého filipinského děvčátka na katolických
Filipínách. Vyronil slzu a omodlil se. Není to trochu málo a o ničem?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.