Obří sousoší exprezidentů USA (na snímku) na hoře Mount Rushmore v Jižní Dakotě, pod kterým prezident Donald Trump v předvečer Dne nezávislosti řečnil.FOTO - Wikimedia commons

Den nezávislosti jako předvolební mítink

Mnoho oslavných výroků o minulosti a kultuře USA i bojovně laděné pasáže o »levicové kulturní revoluci« či snahách »vymazat historii« obsahoval projev prezidenta USA Donalda Trumpa v pátek místního času, v předvečer Dne nezávislosti. Trump kritizoval demonstranty za ničení soch. Pod horou Mount Rushmore s obřím sousoším exprezidentů USA jeho slovům naslouchaly tisíce lidí, většinou bez roušek. Nechyběl protest indiánů.

Trump vystoupil před obsazený amfiteátr v Jižní Dakotě po dnech rekordních přírůstků v bilanci potvrzených nákaz koronavirem v USA. Hodně znepokojivou epidemickou situaci v projevu prakticky nezmínil, na začátku vystoupení ale děkoval policistům, zdravotníkům a vědcům, »kteří neúnavně pracují, aby zabili virus«. Podle Trumpa Američané ohledně potírání nákazy udělali pokrok. Vyjádřil se i k vlně demonstrací, jež zachvátila Ameriku po smrti černocha George Floyda. Protestní hnutí z pohledu Trumpa ohrožuje základy politického systému USA. O lidech, kteří ničí sochy spojené s otrokářskou minulostí a další památníky, mluvil jako »o rozzuřených masách, které vedou nemilosrdnou kampaň s cílem vymazat naši historii«. »Rozzuřené masy se snaží strhnout sochy našich zakladatelů, znevážit naše nejposvátnější památníky a rozpoutat vlnu násilí v našich městech,« řekl. »Myslí si, že Američané jsou slabí, měkcí a poddajní.« Dodal, že levicovou kulturní revolucí chtějí vyvrátit americkou revoluci, jež přinesla vznik USA. »Aby tak učinili, zničí naši civilizaci, která zachránila miliardy lidí od chudoby, nemocí, hladu a která pozvedla lidskost do nových výšin úspěchů, objevů a pokroku,« řekl. Kritizoval školy: »Naše děti učí nenávidět vlastní zemi,« prohlásil. Podle AP byla Trumpova slova přímým apelem na roztrpčené bílé voliče přesně čtyři měsíce před dnem volby prezidenta.

U památníku se sešli i odpůrci Trumpa z řad indiánů, kteří se při demonstraci dostali do sporu s příslušníky národní gardy střežící oblast. »Prezident musí otevřít oči. Jsme také lidé a tohle byla původně naše zem,« citovala AP Hehakahoa Wasteho ze siouxského kmene Oglalů. Indiáni považují oblast, kde památník stojí, za posvátnou zem a na základě dohod z 19. století tamní půdu za vlastní. Vedení kmene minulý týden oznámilo, že Trumpovi ani guvernérce Jižní Dakoty Kristi Noemové nedávají souhlas vstoupit na území u Mount Rushmore.

V sobotu místního času, v Den nezávislosti, řečnil Trump ve stejném duchu ve Washingtonu. »Pokračujeme v porážení radikální levice, marxistů, anarchistů, agitátorů, těch, kdo rabují, a lidí, kteří v mnoha ohledech nemají potuchy o tom, co dělají,« řekl Trump během oslav, na které pozval stovky zdravotníků a představitelů dalších profesí klíčových v boji s pandemií. Jeho předpokládaný demokratický rival Joe Biden, který v administrativě někdejšího šéfa Bílého domu Baracka Obamy zastával post viceprezidenta, na Twitteru napsal, že největším vlasteneckým činem na Den nezávislosti je nasadit si roušku.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.