Chorvati po volbách

V chorvatských parlamentních volbách zvítězilo podle předběžných výsledků se značným odstupem vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Po sečtení téměř 90 % hlasů získalo 68 křesel v 151členném parlamentu a je v pohodlné pozici pro vytvoření vlády, jež se musí vypořádat s pandemií a jejími ekonomickými dopady.

Andrej Plenkovič. FOTO - Wikimedia commons

Průzkumy naznačovaly značně vyrovnaný souboj mezi HDZ a středolevou koalicí vedenou sociálním demokratem Davorem Bernardičem. Strana premiéra Andreje Plenkoviče však nakonec získala náskok nad opozicí, jež zřejmě obsadí 42 křesel. Bernardič už oznámil, že vzhledem k výsledku z vedení své strany odstoupí. »Takový výsledek je pro HDZ nejen velkým vítězstvím, ale i vítězstvím, které nás zavazuje,« řekl Plenkovič spolustraníkům. »Máme za sebou mandát s řadou výzev, ale budoucí výzvy budou ještě větší.« HDZ nezískalo nadpoloviční většinu křesel, musí tak uvažovat při tvorbě vlády o koaličních partnerech. K dosažení kýžených 76 křesel by se mohlo spojit s osmi poslanci, kteří zastupují menšiny, či euroskeptickým Vlasteneckým hnutím (DP) folkového zpěváka Miroslava Skora, které by mělo získat 15 zástupců.

Předčasné volby vyvolal premiér Plenković, když v květnu parlamentu navrhl jeho rozpuštění. Argumentoval nutností čerstvého vládního mandátu pro oživení ekonomiky postižené důsledky koronaviru. Chorvatsko mělo dosud mírný průběh epidemie - nakazilo se jen něco přes 3000 lidí, zemřelo 113. V minulých 14 dnech ale země zaznamenala nárůst denního počtu nových případů, teď přibývá denně zhruba 80 nakažených. Ekonomika země u Jaderského moře je závislá na turismu, jenž letos významně klesl. Podle prognóz by se výkon hospodářství mohl snížit až o 10 %, což je nejhorší výsledek za několik desetiletí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.