Ilustrační FOTO - Pixabay

Stále složitější svět. Války, chudoba

Prezident Kubánské republiky Miguel Díaz-Canel Bermúdez zaslal Antoniu Gutérresovi, generálnímu tajemníkovi Organizace spojených národů (OSN), do New Yorku následující dopis:

Sedmdesát pět let poté, co členské státy této organizace podepsaly Chartu OSN, přísné dodržování jejího účelu a zásad, mezinárodního práva a zachování mnohostrannosti, jsou důležitější než kdykoli předtím. Následkem pandemie COVID-19 čelíme v současnosti mnohonásobné krizi s ničivými účinky, viditelné ve všech společenských složkách, s očekáváním, že bude trvat dlouho a zhorší nevyřešené globální problémy.

Mezinárodní obraz je stále složitější. Rozrůstají se konflikty a také závody ve zbrojení. Sílí nekonvenční války kvůli nadvládě, akty agrese, jednostranná donucovací opatření, manipulace a politizace lidských práv a nerespektování sebeurčení národů. Je napadána mnohostrannost, jsou ignorovány mezinárodní dohody a je srážena úloha organizací, jako jsou Organizace spojených národů a Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO).

Prezident Kubánské republiky Miguel Díaz-Canel Bermúdez. FOTO - Wikimedia commons

Zároveň současný nespravedlivý mezinárodní ekonomický řád prohlubuje nerovnost a zaostalost, zatímco narůstá chudoba, hlad, opomíjení a omezování přístupu k základním službám, takovým, jako zdravotní péče. Okamžik a zdravý rozum vyžadují, aby mezinárodní společenství zapomnělo na politické rozdíly a pomocí mezinárodní spolupráce hledalo společná řešení globálních problémů.

Je povinností všech dodržet závazky, jež jsme si dali, když jsme podepisovali Chartu OSN, která je i nadále trvalým, všeobecným a nezbytným základem k prosazování spravedlivého, demokratického a nestranného mezinárodního uspořádání, jež odpovídá požadavkům národů světa na mír, rozvoj a spravedlnost a přispívá k naplnění Programu udržitelného rozvoje 2030.

Využívám této příležitosti, abych Vaši Excelenci znovu ujistil o své nejvyšší ohleduplnosti a úctě.

Havana, 26. června 2020

Překlad (sedl)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 30 hlasů.

(sedl)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.