Ilustrační FOTO - Pixabay

Karvinsko je prý pod kontrolou

Koronavirus se na Karvinsku masivně v komunitě nešíří, dopady na zdraví obyvatel jsou minimální, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Kritika v posledních dnech směřovala zejména k tomu, že stát zde nezajistil dostatečné kapacity hygieniků a lidé museli na testování a výsledky testů čekat. Podle kritiků, včetně například europoslankyně KSČM Kateřiny Konečné, měl stát jako majitel uhelné společnosti OKD také dříve přistoupit k uzavření dolů. Konečná rovněž zpochybnila fungování takzvané chytré karantény, která má usnadnit hledání možných nakažených.

Europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.

»Na Karvinsku to zvládáme,« řekl ministr. Stát podle něj situaci nepodcenil, riziko pro místní veřejné zdraví je velmi malé. »Nemůžeme vyloučit, že podobná ohniska se budou tu a tam objevovat,« dodal.

Vojtěch připustil, že počty potvrzených nových případů nemoci COVID-19 byly v posledním období vyšší, byla to ale podle něj otázka dvou tří dnů a jednoznačně za tím stálo cílené testování v dolech OKD na Karvinsku. Nákaza se logicky šíří v rodinách nakažených horníků, řekl. Zdůraznil, že většina nemocných má lehký průběh nemoci a nemocnice nejsou zahlceny.

Ministr předpokládá, že počty nově odhalených případů se budou postupně snižovat, protože bylo dokončeno testování na dolech ČSM. Přechodné zvýšení by podle něj mohlo nastat kvůli plánovanému opakovanému testování horníků, kteří byli při prvním testu na COVID-19 negativní.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že dostupnost testování mohlo podle ní zhoršit to, že se před rozvinutím lokálního ohniska uzavřela některá odběrová místa v kraji.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek uvedl, že bez Karvinska by v Česku byla odeznívající epidemie. Pro Moravskoslezský kraj nyní statistici odhadují reprodukční číslo 1,51, což je počet lidí, kteří se v průměru nakazí od každého nemocného. Pro Karvinsko je reprodukční číslo 1,6. Neznamená to nekontrolované šíření v populaci, řekl Dušek.

Kvůli šíření koronaviru v Dole Darkov společnosti OKD zůstala na konci května na Karvinsku v platnosti mimořádná opatření, krajští hygienici je 12. června zrušili. Na konci června se ale začal počet případů nemoci v okrese prudce zvyšovat a testování ukázalo, že v dolech ČSM podíl nakažených pracovníků přesahuje 20 procent. OKD proto počátkem července přerušilo těžbu ve všech dolech.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.