Ilustrační foto - wikimedia commons

Ocelárna jde ke dnu

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM), která je od 19. března v úpadku, skončí pravděpodobně prodejem v konkurzu.

Firma stáhla svůj návrh na povolení reorganizace. Podle insolvenčního správce Lukáše Zrůsta má společnost v důsledku pandemie koronaviru další existenční problémy a její prodej v konkurzu vidí jako jediné možné řešení. Zrůst to řekl u Krajského soudu v Ostravě během schůze věřitelů krachující společnosti. O konkurzu bude rozhodovat soud.

»Vlivem epidemie se firmě nepodařilo dosáhnout požadovaných ekonomických výsledků. V důsledku toho dlužnice vzala zpět návrh na povolení oddlužení. S ohledem na tuto skutečnost insolvenční správce navrhuje jako jediné přijatelné řešení úpadku řešení konkurzem,« uvedl Zrůst u soudu.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. V úpadku už jednou skončily, když firma ještě byla součástí strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Během reorganizace ji převzala společnost zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, který do firmy vložil peníze a zajistil její financování.

Nyní je většinovým vlastníkem VHM Strnadův holding CE Power Industries. Insolvenční návrh podalo samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy se ještě prohloubily v souvislosti s koronavirem a opatřeními přijatými proti jeho šíření.

Podle Zrůsta se do insolvenčního řízení přihlásilo 163 věřitelů s celkem 173 pohledávkami. Celková výše pohledávek přesahuje 1,7 miliardy korun. Firpa pak podle správce v červnu zaměstnávala víc než 560 lidí, z toho sedm desítek bylo ve výpovědní lhůtě.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 11 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-11 12:17
Plánovitě, jak vše co není cizí montovnou nebo zdrojem dividend pro
zahraniční "investory", stručněji zloděje.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.