Rozdílný přístup

Ten Hongkong jim náramně leží »v krku«. Nepokoje v Seattlu, namátkou jmenuji jedno severozápadní americké město, a jinde ve Spojených státech, které prokazatelně vznikly jako důsledek tamního rasismu, nezaujímá ani desetinu času naší veřejnoprávní televize, oproti »protestům proti omezení svobody a demokracie« v Hongkongu tím, že byl přijat v Pekingu nový »bezpečnostní zákon« pro tuto část Číny. Z obrazovky se tak dozvídáme, že svět je znepokojen. Proto Donald Trump varuje Čínskou lidovou republiku a chystá dokonce sankce proti čínskému »komunistickému režimu«. Prý i politika »dvou Čín« je tím narušena.

Obrátil bych kartu. Co takhle, kdyby čínský prezident Li se veřejně postavil za demonstranty proti rasismu v USA a některé zákroky policie odsoudil jako protihumánní a snad se zmínil i o sankcích, neudělá-li Trumpova administrativa něco, aby skončila s častou policejní zvůlí mající rasový podtext. Co by se stalo? Všechny vlády Spojeným státům podřízeného světa, všechna média typu Česká televize, by začaly křičet, přijímat opatření a obviňovat Čínu ze všeho možného, a volat dokonce třeba i za přijetí společných akcí.

Ne, nechci obhajovat ničení hodnot, k nimž někde v USA dochází, rabování lumpenskupinami. O strhávaných pomnících, které ostatně nikdy neměly stát v žádné zemi, na rozdíl od těch, které minulé generace postavily svým osvoboditelům a dnes je svévolně někteří momentálně ve volbách zvítězící politici nechávají zničit či poškodit, si myslím své. I když kromě takových, jaký byl postaven např. na paměť jižanského generála Lee, si myslím, že dál měly stát. Patřily ke své době a tu dobu nelze vymazat. Ani u nás z mostů nevymizeli »svatí Janové«. Chápu však rozhořčení, které dnes ovládá lidové masy v Americe.

Hongkong je však bolavé místo pro Západ. Tady nesídlí jen odbočky mezinárodních bank či přímo banky samé. Zde jsou i centrály různých bezpečnostních či špionážních agentur. Odtud se nejen obchoduje, ale i rozbíhají nitky do zpravodajských center. Když Čína dnes přijala »bezpečnostní zákon«, pak rozhodla »poněkud omezit« jejich bezbřehou svobodu, tedy bezbřehou i pro západní centrály. A to se nesmí. To »svět«, rozuměj kapitalistický svět, nemůže nechat klidným. To rozčílí. Proto i naše veřejnoprávní televize přesně v intencích odjinud se věnuje tolik hongkongským demonstracím a patřičně je nafukuje, mlčí nebo jen letmo se zmiňuje o těch, na nichž manifestují stoupenci jednotné Číny, kde se manifestace také uskutečňují v Hongkongu. Proto méně o Seattlu a skutečných příčinách zatím stále trvajících nepokojů anebo pnutí mezi lidmi ve Spojených státech, proto tolik zájmu o opozici v Hongkongu.

Jiří VÁBR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 28 hlasů.

Jiří VÁBR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


novotnyjaro
2020-07-12 20:06
Šálku! Odsuzuji každé ničení majetků kdekoliv na světě! Ale z
několika videí jsem viděl, jat ti " vysokoškolští studenti"
v Hongkongu rozbíjejí výkladní skříně, převracejí auta! Takže,
když někomu zatnout štipec, tak podle hesla " Padni komu
padni". Jinak je nám ta celá demokracie je na ho..o, pardon na nic!
Podobně je to s ničením soch. Každá socha/ samozřejmě mimo
fašistických zločinců/ je znakem doby ve které žily! Ve Francii jsem
viděl spoustu soch Napoleona, který určitě nebyl jenom kladnou
postavou. Ale s vítězi II. světové války se mediálně udělaly
monstra! Ať jde o Koněva, nebo Churchila.
salekiv
2020-07-10 18:00
Nic nového pod sluncem, že se ortodoxní bolševici zastávají
nevzdělaných primitivů. Zatímco v USA rabují a ničí majetek
lumpenproletariát, v Hongkongu protestují hlavně studenti vysokých
škol a lidé s vyšším vzděláním. A těm je podle komunistů potřeba
zatnout tipec.
svaty_vaclav
2020-07-10 17:01
USA by se měly raději starat o občanskou válku v USA, která se tam
rozhořívá a nestarat se o Hongkong.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.